29 °C

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat başlıyor

Zorunlu trafik sigortasında tavan primleri otomobilde 807 lira, taksilerde 2 bin 89 lira, motosiklette 329 lira oldu. Hasarsız ya da en az hasarlı araçların yer aldığı 7. basamakta indirim oranı yüzde 45 olacak.

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat başlıyor

Serhat ALİGİL

Son günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarıyla gündeme bir kez daha gelen zorunlu trafik sigortasında tavan uygulaması hayata geçirildi.

Hazine'nin yayınladığı genelgeyle belirlenen ortalama tavan fiyatlar ve araçların risk durumuna göre hazırlanan indirim oranları 12 Nisan'dan (yarın) itibaren uygulanacak ve yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Genelgeye göre 4. basamak Azami (Tavan) Primleri otomobilde 807 lira, taksilerde 2 bin 89 lira, motosiklette 329 lira oldu. Hasarsız ya da en az hasarlı araçların yer aldığı 7. Basamakta indirim oranı yüzde 45 olacak.

İndirimler yüzde 15-45 arası. Yüksek hasarlı araçların yer aldığı 1. Basamakta ise ilave prim oranı yüzde 150 olacak. Artırımlar ise yüzde 50-150 arası. Öte yandan bu primler üzerinden bazı illerin özelliklerine göre indirim ya da artırım oranları da belirlendi. Örneğin İstanbul’da yüzde 6 artırım olurken, Muğla'da yüzde 5 indirim uygulanacak.

Ayrıca bu genelge öncesi akdedilmiş zorunlu trafik sigortası poliçeleri (mevzuattaki ilgili hükümler hariç) iptal edilemeyecek. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap