HDI sektörde varlığını artıracak

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarla portföylerini, kârlı olmasını bekledikleri branşlara kaydırarak dengeli hale getirdiklerini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

yakup-006.png

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, şirketin ana hissedarı olan Alman Talanx Group’un, HDI Sigorta kanalıyla organik büyüme üzerinde odaklaşarak ve stratejik olarak uygun inorganik büyüme fırsatlarını gözden geçirerek Türk pazarındaki varlığını artırmayı hedeflediğini söyledi. Hancıoğlu, “HDI Sigorta olarak Türkiye’ye ve Türk sigorta sektörüne inanıyoruz ve güveniyoruz” diye konuştu. 

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, sektöre yönelik beklentilerini ve HDI Sigorta’nın hedeflerini DÜNYA ile paylaştı. 

Türkiye’nin sigorta penetrasyonu açısından gelişmiş ülkelerin gerisinde ve bu duruma daha geniş açıdan bakıldığında ise sigortalanma potansiyeli olarak karşılarında oldukça büyük bir pazar olduğunu söyleyen Hancıoğlu, “Örnek vermek gerekirse Avrupa’daki ortalama sigorta penetrasyon oranı yüzde 7.6 iken ülkemizde yüzde 1.4 seviyelerinde. Talanx Grubu da bu potansiyeli gördüğünden Türkiye sigorta pazarına yatırım yaptı. HDI Sigorta olarak Türkiye’ye ve Türk sigorta sektörüne inanıyoruz ve güveniyoruz” dedi. 

Hedeflerimize ulaşıyoruz 

“HDI Sigorta olarak bizim için kârlılık, pazar payı ve sıralamadan daha da önemli bir yere sahip” diyen Hancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kârlılık konusunda çok uzun bir süreden beri istediğimiz noktaya ulaşamamıştık ancak dengeli portföy yapısı ve bu konuda aldığımız aksiyonlar sayesinde 2013 yılından itibaren hedeflerimize ulaşıyoruz. Bu durumu sürdürebilmek ve kârlı bir şekilde büyümek bizim için çok önemli.” 

2015 yılının HDI için nasıl geçtiğini sorduğumuz Ceyhan Hancıoğlu, şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarla portföylerini kârlı olmasını bekledikleri branşlara kaydır dengeli hale getirdiklerini belirterek, “Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan Şubat 2015 sonu rakamlarına göre hayat dışı alanda yüzde 2.9 pazar payı ile 11'inci sıradayız. Geçen senenin aynı dönemine göre prim üretimimiz yüzde 27.7 gibi ciddi bir oranda artırdık. 2015 yılında da tüm dağıtım kanallarımızı portföy dengesini gözetici ve kârlılık odaklı projelerle yönetme kararlılığımız devam ediyor” diye konuştu. 

Gobal bir oyuncu olan HDI’ın ana hissedarı Talanx Group’un stratejisini paylaşan Hancıoğlu, “Talanx’ın uluslararası perakende bölümü büyüme stratejisi çerçevesinde iki stratejik hedef bölge belirledi. Bunlar Latin Amerika, ve Orta ve Doğu Avrupa. Türkiye Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki iki ana pazardan biridir. Böylelikle Talanx Group, HDI Sigorta kanalıyla organik büyüme üzerinde odaklaşarak ve stratejik olarak uygun inorganik büyüme fırsatlarını gözden geçirerek Türk pazarındaki varlığını artırmayı hedefliyor” dedi. 

Talanx’ın globaldeki son satın alma ve çıkışlarına yönelik görüşlerini de paylaşan Hancıoğlu, Şili’de pazarda ikinci sıraya çıktıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu işlem, Talanx’ın hedef bölgelerde yatırım yapma ve büyüme konusundaki adanmışlığının bir kanıtıdır. Bulgaristan ve Ukrayna’daki iki şirketin satışı ise portföyünü D.Avrupa’da daha verimli hale getirme imkanı sağlıyor.”

Her riske aynı seviyede olmaz

Sektördeki fiyat odaklı rekabete yönelik görüşlerini paylaşan Ceyhan Hancıoğlu, sigortacılıkta doğru olanın, herkese aynı fiyatı uygulamak olmadığının altını çizerek şunları söyledi: “Doğru olan riske göre fiyatlandırma yapmaktır. Her riske aynı seviyede fiyat veremezsiniz. Yüksek riskli sigortalının ortalamadan daha pahalı poliçe satın aldığı ve maliyetin diğer gruba yüklenmediği bir düzen sigortacılık mantığına uygundur. Dolayısıyla sigorta şirketleri olarak bu paralelde hareket edip kısa vadeli rekabet ile pazardan pay almak yerine stratejilerimizi bu temel nokta üzerine inşa ettiğimizde sektörde tüm branşlarda beklenen kârlılık da gelecektir. Sektörümüzde de tüm sigorta şirketlerinin sürdürülebilir kârlı büyüme için orta ve uzun vadede bu doğrultuda hareket edeceklerini düşünüyorum."

Konsolidasyon kârlılık katar

Sigorta sektörünün büyüme potansiyeli doğrultusunda, yabancı yatırımcının sektöre olan ilgisinin devam ettiğini gözlemlediğini söyleyen HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Bu ilginin devam edeceğini düşünüyorum. Aynı şekilde sektörde konsolidasyon beklentisinden de söz edebiliriz. Hatta ben bunun sektöre kârlılık katabileceğini düşünüyorum” dedi.

Ceyhan Hancıoğlu'dan

►Ortalama primlerin riske uygun olarak artması ve bu konuda sektördeki tüm şirketlerin aynı paralelde hareket etmesiyle sürdürülebilir karlılığa erişilebileceğini düşünüyorum. 
►Sigorta şirketlerinin aksiyonlarını sürdürülebilir kârlılık yolunda belirlemeleri ve teknik kârlılık sağlamaları, sektörün geleceği açısından çok önemli. 
►Banka sigortacılığı ülkemizde potansiyeline ulaşmış değil, bu açıdan gelişeceğini ve sektöre katkı sağlayacağını düşünüyorum. 7 banka ile çalışıyoruz ve bu sayı artacak. 
►Farklı dağıtım kanallarına karşı rekabette acentelerimizin yanında olacağız. Acentelerimize yönelik IT yatırımlarımızı sürekli devam ettiriyoruz. Yeni çağa acentelerimizle birlikte hazırlanacağız.

Bu konularda ilginizi çekebilir