16 °C

SAMEKS bileşik endeksi arttı

Sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS bileşik endeksi ekimde 2,92 arttı

SAMEKS bileşik endeksi arttı

ŞANLIURFA - Sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS bileşik endeksinin ekim ayında 2,92 artışla 55'e yükseldi.

MÜSİAD'ın SAMEKS ekim verileri Şanlıurfa'da açıklandı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) ekim verilerinin açıklanması nedeniyle bir otelde düzenlenen toplantıda, 2013 ocak ayından itibaren verileri toplayarak rapor haline getirdiklerini söyledi. Oluşturdukları raporları her ayın son iş gününde kamu oyuyla paylaştıklarını vurgulayan Olpak, Şanlıurfa'yı da çözüm sürecine verdikleri destekten dolayı seçtiklerini ifade etti.  

Anket kapsamında sanayi ve imalat sektöründe 6, hizmet sektöründe ise 5 soru sordukları aktaran Olpak, sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS bileşik endeksinin ekim ayında 2,92 artışla 55'e yükseldiğini açıkladı. 

Sanayi sektörünün bir önceki aya göre yaklaşık 0,54 arttığını dile getiren Olpak, şunları kaydetti: 

"Biliyorsunuz 50 baz puan üzeri bizim için olumlu verilerdir. Sanayi endeksi yine aynı şekilde 57,08 puanla yine bir önceki aya göre artmış, hizmet endeksi de 54,58 puanla eylül ayına göre artış göstermiştir. Bu artışın içerisinde üretim, istihdam, tedarikçilere teslimat süresi ve stoklar bizi olumlu yönde etkiledi. Sipariş ve satın alma endekslerinde ise bir düşüş gözlemliyoruz. Bütün bu verilere baktığımızda Türkiye'nin küresel ekonomiden kopuk bir halde olmadığını görmek lazım. Küresel ekonomideki büyümenin uzun süredir yavaş gitmesi ve ABD'nin faiz arttırımına gideceği beklentisiyle enflasyonun faiz üzerinde oluşturduğu baskı, Türkiye ekonomisini zaman zaman olumsuz etkiledi."  

Olpak, kur hareketliliği ve birtakım istikrarsızlıkların da ekonomiyi etkilediğini savundu. 

SAMEKS'in 8 aydır 50 baz puanın üzerinde seyretmesinin ekonomik canlılığı göstermek açısından çok önemli bir gösterge olduğuna işaret eden Olpak, "İkinci ve üçüncü çeyrekte hız kaybı yaşayan ekonomi muhtemelen dördüncü çeyreğin başındaki bu verilerle yeniden hareketlenecektir" şeklinde konuştu.  

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.