21 °C

Sigortalanmış kayıp 50 milyar dolar oldu

Geçen yıl doğal afetler sonucu 8 binden fazla insan hayatını kaybederken, başta depremler olmak üzere doğa olayları nedeniyle oluşan sigortalı kayıp büyüklüğü 50 milyar dolar oldu.

Sigortalanmış kayıp 50 milyar dolar oldu

Küresel felaketler açısından 2016 yılı dikkat çekici sonuçlar üretti. Aon'un yayınladığı rapora göre 2016 yılında gerçekleşen küresel felaketlerin yarattığı ekonomik kaybın büyüklüğü 210 milyar dolar oldu. Bu kayıp, aynı zamanda bugüne kadar tespit edilen ya da kayıtlara geçen kayıplar arasında yedinci sırada yer aldı. En yüksek kayıp ise 2011 yılında 471 milyar dolar olarak kayıtlar geçmişti.

Rapora sigorta teminatı açısından bakıldığında ise 2016 kaybının 50 milyar dolar ile 2012'den beri meydana gelen en yüksek sigortalanmış kayıp miktarı olduğu ve bugüne kadar gerçekleşmiş kayıplar arasında altıncı sırada yer aldığı ortaya çıktı.

Depremler çok etkili

2016 yılı içinde ekonomik kayıplara neden olan toplam 315 farklı olay yaşandı. Bu olayların yüzde 70'ini sel, deprem ve ağır hava olayları oluşturdu. Japonya'da geçen nisan ayında yaşanan depremler ise tek başına yılın en büyük ekonomik kaybına sebep oldu. Kumamoto bölgesi ve komşu bölgelerindeki zararın 38 milyar doları bulduğunu açıklandı. Oluşan kaybın, 5,5 milyar doları sigortalıydı ve bu sigorta teminatları açısından en pahalı olaydı.

Yine rapora göre küresel iklim risklerinin yükselmesinin temelinde pek çok faktör yer alıyor. Küresel ısınmanın deniz seviyesinde yükselişe sebep olması, alışılmışın dışında hava olayları, ısı değişimlerinin yanı sıra, küresel nüfus ve göç dalgaları da bu durumu etkiliyor.

Öte yandan 2016'da doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 250 olarak tespit edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.