14 °C

Trafik sigortalarında iki önemli değişiklik

Sigorta şirketlerinin her ay yüzde 1.5 oranındaki fiyat artışı yüzde 0.75’e düşürüldü. Ek olarak, sigorta şirketlerine trafik sigortası satma sınırlaması getirildi.

Trafik sigortalarında iki önemli değişiklik

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde tüketiciyi korumaya yönelik olarak trafik sigortasında aylık fiyat artışına sınırlama getirildi.

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması kapsamında sigorta şirketlerine, her ay sigorta primlerini yüzde 1.5 oranında artırma hakkı tanınmıştı. Bu da yıllık yüzde 18’lik artış anlamına geliyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, çıkardığı genelge ile aylık fiyat artışını yüzde 0.75’e düşürdü. Yıllık artış yüzde 9'u geçemeyecek. Haziran ayından sene sonuna kadar sigorta şirketleri, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 0.75 oranında artırabilecek.

Yeni düzenleme ile 2021 yılında ise bu oran yüzde 1’e çıkacak ve gelecek senenin başından itibaren sigortacılar, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 1 oranında artırabilecek.

Sermaye kadar satış hakkı

Diğer taraftan, trafik sigortasına satma sınırlaması da getirildi.

Genelgeye göre; mayıs ayının başından, sene sonuna kadar geçen 8 aylık dönemde sigorta şirketlerinin trafik sigortasından topladıkları prim öz sermayelerinin 4 katını geçemeyecek. 2021 yılında ise bu oran 5 katı olarak belirlendi ve şirketler sermayelerinin 5 katından fazla trafik primi üretemeyecek.

Yıl içinde prim üretimi, sermayesini geçen şirketler, sigorta satışı yapamayacak; sermayesini artırırsa satış yapma hakkı tanınacak.

Sermayesi düşük olan şirketler istedikleri gibi trafik sigortası satamayacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap