16 °C

2.4 milyar liralık tarımsal destek ödemeleri başladı

27 Mayıs itibarıyla kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir, kanola, dane mısır, hububat-baklagil prim desteklemesi için 1 milyar 883 bin lira üreticilerin hesabına aktarılmaya başlandı.

2.4 milyar liralık tarımsal destek ödemeleri başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2 milyar 41 bin lira tutarındaki tarımsal destekleme ödemesine 27 Mayıs'ta başlandığını bildirdi.  

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, tarımsal desteklemeler kapsamında, üreticiye yapılan ödemeler devam ediyor. Bu kapsamda, 27 Mayıs itibarıyla fark ödemeleri kapsamında ağırlıklı kütlü pamuk olmak üzere yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir, kanola, dane mısır, hububat-baklagil prim desteklemesi için 1 milyar 883 bin lira üreticilerin hesabına aktarılmaya başlandı. 

Ayrıca, hayvancılık desteklemeleri kapsamında buzağı, süt regülasyon, sürü yönetimi ve su ürünleri için 107 milyon lira, kırsal kalkınma destekleri için 10 milyon lira da üreticilere aktarılıyor. Yine aynı tarihten itibaren diğer tarımsal amaçlı desteklemeler kapsamında sertifikalı tohum üretim-kullanım destekleri için 38 milyon lira, lisanslı depoculuk için de 3 milyon lira ödeme yapılıyor.  Böylece, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2 milyar 41 bin lira tutarındaki tarımsal destekleme ödemesine başlamış oldu. 

Tarımsal destekleme kapsamında bu yılın ocak ayından itibaren, çiftçilere yapılan ödemelerin toplamı 7,1 milyar lira olarak gerçekleşirken, bu ödemelerin toplam tarımsal desteklemeler içerisindeki payı ise yüzde 71'e karşılık geliyor. 

 

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.