9 °C

Arpada gümrük vergisi sıfırlandı

Üretiminde yaşanan rekolte verimsizliği nedeniyle gümrük vergisi 1 Temmuz'a kadar sıfırlanan nohuttan sonra, bugün de TMO’ya gümrüksüz 100 bin ton arpa ithalat yetkisi verildi.

Arpada gümrük vergisi sıfırlandı

Bakanlar Kurulu, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) tarafından kullanılmak üzere 1003 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP) arpa içi 100 bin tonluk tarife kontenjanı açtı

Tarife kontenjanı kapsamında gerçekleştirilecek 100 bin tonluk ithalatın dışında yapılacak ithalata ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde tespit edilmiş gümrük vergisi uygulanacak.

Karar kapsamındaki ithalat için Ekonomi Bakanlığı tarafından ithal lisansı düzenlenecek ve sözkonusu lisans 31 Mayıs 2017’ye kadar geçerli olacak.

Dün de nohutta benzer bir uygulamaya imza atılmış, 31 Temmuz'a kadar gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Bu yıl üreticinin hava koşulları nedeniyle arpa ve nohut rekoltesi verimliliğinden dertli olduğu biliniyor. 

 'Nohut ithalinde gümrük vergisi kaldırıldı' 'Nohut ithalinde gümrük vergisi kaldırıldı'

 

Yorumlar

  • Alikıyı 45. Lira bir cuvalarpa ezmesi 1.25 kurus kilosu bu paraya yem olursa etin kilosu bugùn kacpara olmasi lazim sektòrùn icindeki kisiler nunu biliyor bilmiyen halka ben söyliyeyim kıyma 50 lira olursa şasırmayin

  • Hüseyin Karakaş Çiftçinin ürettiğini değerinde satmasına engel olanlar Nohut,Arpa'yı ithale başladı bu gidişin sonu hayra alamet değildir. Çünkü Tarım Bakanlığı radikal kararlar alarak üretilen ürünlere sahip çıkması gerekiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.