9 °C

Babasultan ekonomiye 35 milyon kazandıracak

Bursa'da yapımı devam eden Babasultan Barajı sulaması projesi, ülke ekonomisine yıllık 35 milyon 670 bin lira kazandıracak.

Babasultan ekonomiye 35 milyon kazandıracak

DÜNYA BURSA - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafında Bursa'da yapımı devam eden Babasultan Barajı sulamasında sona yaklaşıldı. Toplam 41 bin dekar zirai alanı suyla buluşturacak projenin 28 bin dekarı tamamlanarak, deneme safhasına geçildi.

İnşaat çalışmaları devam eden ve fiziki gerçekleşmesi yüzde 88 seviyesine ulaşılan Babasultan Barajı sulaması ile 41 bin dekar zirai alan suyla buluşturulacak. Şebeke imalatlarının tamamlandığı projenin 28 bin dekarı sulayacak kısmı tamamlandı ve deneme safhasına geçildi. Tahliye kanallarının tamamlanmasının ardından 41 bin dekar sulama alanı bulunan projenin tamamının, 2017 sulama mevsiminde devreye alınması hedefleniyor. Sulama projesinden toplam 12 köy faydalanacak. Projenin tamamlanması ile bölge çiftçisi dekar başına 870 TL gelir artışı elde edecek, ülke ekonomisine ise yıllık 35 milyon 670 bin TL katkı sağlanacak. Yaklaşık 1.428 kişiye ek istihdamın sağlanmasının hedeflendiği sulama projesinin su kaynağını, Kara Deresi üzerinde inşa edilen temelden yüksekliği 53 metre olan Babasultan Barajı oluşturuyor. 15,7 milyon metreküp su depolama hacmine sahip bu baraj 2009'da tamamlanmıştı.

Eroğlu: Ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacak

Bursa'ya yapılan sulama yatırımları ile sebze ve meyve yetiştiricilerin beklentilerinin yerine getirildiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bursa'nın hangi bölgesinde hangi su yapısına ihtiyaç varsa buna göre yapılan etütler sonucunda gereken yatırımları yapıyoruz. Hedefimiz bölge çiftçimizin kendi toprağında refah içinde yaşaması ve göç etmemesi" dedi. Bursa'da tamamlanan ve devam eden sulama projelerinin tamamlanması ile ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacağını belirten Eroğlu, böylece bir mevsimde birkaç çeşit ürün elde etme imkânı oluşacağını ve gelirlerin artacağın belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.