25 °C

Buğdaya sürpriz fiyat: Tonu 862 lira

TMO, bir yıl aradan sonra yeniden buğdayda müdahale alımı yapacak. Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğday için piyasanın üzerinde 862 lira fiyat belirlendi. Desteklerle birlikte çiftçinin eline ton başına 989 lira geçecek

Buğdaya sürpriz fiyat: Tonu 862 lira

ANKARA / DÜNYA

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bir yıl aradan sonra yeniden buğdayda müdahale alımı yapacak. Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararın detaylarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker açıkladı. Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğday için piyasada oluşan fiyatın üzerinde tonuna 862 lira fiyat belirlendi. Bakan Eker, ton başına 127 liralık, gübre, mazot ve prim desteğiyle birlikte çiftçinin eline ton başına 989 liranın geçeceğini söyledi. 

Buğdayda 22.5 milyon ton ile Cumhuriyet tarihinin yeni rekorunun kırılmasının beklendiği 2015 yılında, arz artışı sebebiyle fiyat düşüşünü engellemek için TMO 1 yıl aradan sonra yeniden devreye giriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TMO’nun müdahale alım fiyatlarının detaylarını Toprak Bayramı sebebiyle düzenlenen toplantıda açıkladı. Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik buğday için 862 liralık müdahale fiyatı belirlendiğini söyleyen Mehdi Eker, ton başına verilen 50 liralık prim, toprak analiz, gübre ve mazot desteği ile(127 lira) birlikte çiftçilerin 1 ton buğday satışına ellerine geçecek paranın 989 liraya ulaşacağını bildirdi. 

Haftanın 6 günü randevulu alım 

Makarnalık buğday için 976 lira, arpa için 645 lira fiyat belirlendiğini kaydeden Eker, buğdayın tonunun kasım ayından itibaren 960 liradan satılacağını, bu yüzden tüccarın piyasaya şimdiden girmesini istediklerini söyledi.Protein ve diğer unsurlardan oluşan kaliteli ürün için daha önce yüzde 3 olan prim oranının yüzde 7’ye kadar çıkacağını ifade eden Eker, buğday paralarının 1 ay içinde ödeneceğini, parasını anlaşmalı bankalardan alacak çiftçilere ise ödemenin 15 gün içinde yapılacağını anlattı. 

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü randevulu alım yapılacağını söyleyen Eker, ürünlerini TMO’ya teslim eden çiftçilerin veya taahhüt karşılığı bırakanların alacakları belge karşılığında bankalardan kredi kullanabileceklerini dile getirdi. 

Bakan Eker, Toprak Bayramı sebebiyle yaptığı konuşmada ise tarım alanlarının korunmasına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleriyle çok önemli adımlar atıldığını bildirdi. Eker, yeni bir proje hakkında da bilgi verdi. Eker, önümüzdeki 3 ayda bütün Türkiye’nin fotoğrafını çekeceklerini ve hangi arazide ne bulunduğunu göreceklerini söyledi.

Yetkin: “Olması gereken verildi”

Buğday fiyatlarını DÜNYA’ya değerlendiren Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin ile Un Tanıtım Grubu ve aynı zamanda ihracatçı birlikleri başkanı olan Turgay Ünlü, fiyatı makul karşıladılar. TZD İbrahim Yetkin, Bakan Eker’in açıkladığı fiyatın çiftçiler açısından kabul edilebilir olduğunu söyledi. Eker’in açıkladığı şekliyle maliyetin üzerinde bir fiyat belirlendiğini ifade eden İbrahim Yetkin, fiyata sanayicilerin tepki göstermemesi gerektiğini belirtti. Yetkin, “Çiftçinin üretebilmesi için para kazanması gerekiyor. Para kazanmayan çiftçi niye üretim yapsın? Üretim olmazsa da sanayici işleyecek ürün bulamaz” dedi. Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Turgay Ünlü de, 720 liraya kadar gerileyen fiyatların yeni dönemde yükseleceğini bildirdi. Bunun iç piyasaya üretim yapan sanayicilerin maliyetini artıracağını ifade eden Ünlü, “Buğday fiyatları bir ara 900 lirayı bile görmüştü. O yüzden fiyatın makul olduğunu düşünüyorum” dedi.