14 °C

Bursa Siyah İnciri tezgâha iniyor

Bursa Siyah İnciri 19 Ağustos'tan itibaren tezgâhlardaki yerini almaya başlayacak.

Bursa Siyah İnciri tezgâha iniyor

BURSA - UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa Siyah İnciri'ndeki olgunlaşma döneminin normal seyrinde gittiğini, ürünün 19 Ağustos'ta tezgâhlarda olacağını söyledi. Geçen yıl Bursa'dan 5 bin, Türkiye genelinde de 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihraç edildiğini hatırlatan Yazgan, "21 Ağustos tarihinden başlayarak Bursa Siyah İncirimizi dünyanın dört bir yanına ihraç edeceğiz. Bu yıl da ihracat rakamlarımızın geçtiğimiz yıl seviyelerinde olacağı yönünde beklenti var. Pazarın durumu belli, rakamların çok afakî değişeceğini düşünmüyorum" dedi.

Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından "2017 Yılı Bursa Siyahı İnciri Değerlendirme" toplantısı düzenlendi. Toplantıda bir değerlendirme yapan UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa Siyahı İnciri'ndeki olgunlaşma döneminin normal seyrinde gittiğini, ürünün 19 Ağustos'ta tezgâhlarda olacağını söyledi. Geçen yıl Bursa'dan 5 bin, Türkiye genelinde de 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihraç edildiğini hatırlatan Yazgan, "Bu yıl da rakamların bu seviyelerde olacağı beklentisi var. Pazarın durumu belli, rakamların çok afaki değişeceğini düşünmüyorum" dedi. Geçen yıl olgunlaşma döneminin, ihracatçı üzerinde bir baskı oluşturduğunu ve bu durumun ciddi sıkıntılara neden olduğuna da dikkati çeken UYMSİB Başkanı Yazgan, "Herkesin bildiği gibi bu ürün pazarda yer bulduğu sürece satılabiliyor, yer bulamadığında pazarlayamıyoruz. İncir kesim heyetleri üçüncü gezisini tamamladı. 2017 için ihraç tarihleri netleşti. 21 Ağustos'ta Bursa Siyahı İncirimizin dünyaya olan yolculuğu başlıyor" diye konuştu.

Erken olgunlaştırıcı kimyasal kullanımına izin yok

Erken olgunlaştırıcı olarak ifade edilen kimyasal ürünlerin kullanılmaması amacıyla köy toplantıları gerçekleştirdiklerini hatırlatan UYMSİB Başkanı Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu toplantılardan son derece olumlu sonuçlar aldık ve il müdürlüğümüze bu denetimlerin daha sağlıklı yapılabilmesi adına araç da tahsis etmiştik. Hem Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılar hem de müdürlüğümüzün bireysel olarak yapmış olduğu denetimler sonucunda geçen yıl bu konuda hemen hemen hiç denebilecek kadar bir done ile karşılaştık. Bu durum bizim üreticimizin konuya ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesidir. Bu yıl Ege bölgesinden konuyla ilgili bize birtakım bildirimler geldi. Bölgemizdeki üreticilerimiz tarafından bizlere, 'Siz bunları anlatıyorsunuz, yapmayın diyorsunuz ama bu bölgede kullananlar ve kullandıranlar var' diye söyleniyor. Biz de gerekli girişimi başlattık ve ihracata konu olan bölgelerdeki il müdürlüklerimize ve tarımdan sorumlu vali yardımcılarımıza birer yazı ile durumu izah ettik. Başta Aydın, Manisa ve İzmir olmak üzere denetimlerin yapılması konusunda talebimizi ilettik."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.