14 °C

Çeşme'nin enginarı turizme yenildi

Enginarı ile ünlü ilçede turizmin gelişmesiyle arazi fiyatlarının artması üretimi hızla düşürdü

Çeşme'nin enginarı turizme yenildi

İZMİR - Enginarıyla ünlü Çeşme'de arazi fiyatlarının turizmin gelişmesiyle hızla artması, tarımsal üretimi büyük ölçüde düşürdü. Genç işgücünün de turizme yönelmesiyle enginar ekili arazi 3 bin dönüme geriledi.

Çeşme Ziraat Odası Başkanı Salih Orbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizden gelen rüzgarı ve güneşiyle ünlü Çeşme'de turizm gelişmeden önce en önemli geçim kaynağının enginar ve kavundan sağlandığını, son yıllarda turizmin gelişimiyle tarımsal üretimin hızla azalmaya başladığını belirtti.
Sakız enginarı olarak bilinen Çeşme enginarının diğer türlere göre daha büyük, etli ve lezzetli olduğunu dile getiren Orbay, bu enginara talebin her geçen gün artmasına rağmen üretiminin yeterli olmadığını ifade etti.
Geçmişte enginar üretimiyle tüm ailenin ilgilendiğini, son yıllarda çiftçi ailelerine mensup çocukların turizmde çalışmayı tercih ettiğini, bölgede yevmiye ücretlerinin yüksek olması nedeniyle de bu işin anne-babalara kaldığını anlatan Orbay, şöyle konuştu:
"Turizmin gelişimiyle arazi fiyatları da yükseldi. Arazi sahiplerine enginardan 20 yılda kazanamayacağı fiyatlar teklif ediliyor. Satılan araziler de genelde hobi amaçlı üretim veya turistik ihtiyaçlar için değerlendiriliyor. Çok sayıda tarla son 5 yıllık süreçte el değiştirdi."
İlçede enginar ekili arazinin 3 bin dönümlere kadar gerilediğini, dönüm başına ortalama bin baş enginardan yaklaşık 3 milyon enginar üretildiğinin tahmin edildiğini kaydeden Orbay, üretimin düşmemesi için fiyatın daha cazip olmasının şart olduğunu söyledi.

"Girdi fiyatları iki kat arttı"
Ovacık Köyü'nde enginar üretimi yapan İsmail Yener, enginarı artık geçim kaynağı değil cep harçlığı olarak gördüklerini, fiyatların 5 sene önceki fiyatlarla aynı olduğunu ancak girdi fiyatlarının iki kat arttığını savundu.
Artık işçi bulamadıkları için toplama işini de alıcılara verdiklerini, bunun kazançları olumsuz etkilediğini belirten Yener, çocuklarının bu işe devam etmek istemediğini ifade etti.
İlçede 35 yıldır enginar alım satımı yapan Mehmet Ekin ise erkenci çeşit Çeşme enginarının tadının çok farklı olduğunu ancak son yıllarda hibrit tohumla üretilen enginar çeşitlerine karşı rekabet edemediğini dile getirdi.
Çeşme enginarı sap başına 7-8 ürün verirken hibrit çeşitlerin 20-25 verdiğini ancak iki ürün arasında lezzet bakımından çok fark bulunduğunu anlatan Ekin, "Ancak tüketici pazarda buna bakmıyor. Fiyatı düşük olan tercih ediliyor. Hibrit enginarlar genelde soyulmuş olarak satılıyor. Sakız enginarı daha büyük, parlak renkli ve diri olur. Hibrit tipleri sap ve başı ince olur. Hibritler 20 kuruşa satılırken sakız enginarının değeri 60 kuruştur. Ancak bu ayrımın iyi yapılamaması haksız kazancı beraberinde getiriyor" diye konuştu.
Üretimin her geçen gün azaldığını, yakın gelecekte ilçede enginar üretiminin kalmayacağını öne süren Ekin, "Turistik alan olması nedeniyle arazilere talep çok. Çiftçi, üretimi anlamsız buluyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap