10 °C

Çukurova'da nisan yağmuru bereketi

Çukurova'da nisan yağmuru bereketi

ADANA - Ceyhan ilçesinde yapılan buğday hasadında nisan yağmurlarının olumlu etkisiyle yüzde 15 verim artışı olduğu belirtildi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muharrem Cerit, Isırganlı köyünde Kemal ve Zafer Farsak'a ait 2 bin dekar tarım alanındaki buğday hasadı töreninde, ilçe genelinde geçen yıl 320 bin dekar alanda buğday üretimi yapıldığını söyledi.
Bu yıl ekim alanlarında yüzde 20 düşüş olduğunu vurgulayan Cerit, Çukurova yöresinde bu yıl 2 milyon 200 dekar alanda buğday üretimi yapıldığını ifade etti.
Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan da geçen yıla oranla ekim alanın yüzde 20 düştüğünü belirtti.
Nisan yağmurlarının buğdayda 15 verim artışı sağladığına işaret eden Tezcan, "Türkiye'de buğday üretiminin yüzde 10'una yakın bölümü Çukurova yöresinde yapılıyor. Buğdaydan verim elde edemeyen çiftçimiz bu yıl ne yazık ki bu üründen uzaklaşmaya başladı. Biçilen buğdaylarda dekar başına 650-700 kilogram ürün elde edildi. İnşallah buğday alım fiyatı da beklenen oranda açıklanır" dedi.
Tezcan, ilçe genelinde bu yıl 21 milyon ton buğday rekoltesi beklediklerini kaydetti.
Kemal ve Zafer Farsak ise geçen yıl dekara 400 kilogram olan ürünün bu yıl yaklaşık 650-700 kilograma çıktığını bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap