7 °C

ESK karkas et satışına başladı

ESK, Türkiye genelinde yemek sanayisine kilogramı 20,50 lira + KDV, kasaplara ise 22,50 lira + KDV fiyattan karkas dana eti satışına başladı. Kurum, piyasanın ihtiyaçları karşılanıncaya kadar et satışına devam edecek.

ESK karkas et satışına başladı

Et ve Süt Kurumu (ESK) bugünden itibaren yemek sanayi ve şarküteri üretimi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara kilogramı 20,50 lira + KDV dondurulmuş karkas dana eti satışı için teklifler almaya başladı. Müracaatlar, Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüklerine yapılırken, satışlar peşin veya kredi kartı ile gerçekleştirilebiliyor.

Satışı yapılacak toplam ürün miktarı firma bazında 50 tonu geçemeyecek ve işletme kapasite raporunun üzerinde satış yapılmayacak.

Yemek sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonuna (YESİDEF) üye olmaları gerekiyor.

ESK ayrıca, Kasaplar Federasyonuna üye kasaplara da bugünden itibaren kilogramı 22,50 lira + KDV fiyatla taze karkas dana eti satışı gerçekleştirmek için Sakarya, Sincan ve Yozgat Et Kombinası Müdürlüklerinde teklifler alınmaya başlandı.

Kasaplar, kurumdan satın aldıkları karkas etleri, perakende olarak sektör tarafından belirlenen tarife gereği kıymada kilogramı 32 lira ve kuşbaşıda kilogramı 34 liradan satışa sunacak.

Fiyatların spekülatif olarak tırmanmasını önlemek için adım atan ESK, piyasanın ihtiyaçları karşılanıncaya kadar satışlarına devam edecek.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi verilerine göre, sene başında (5 Ocak) kilogramı ortalama 25,04 lira olan yağsız dana karkas etinin fiyatı 23 Mart itibarıyla yüzde 3,6 artışla 25,95 liraya yükseldi.

Kaynak: AA

Yorumlar

  • oktay özbek Merhaba ben Sivas'ta besicilik yapıyorum 4 ay önce Sayın Bakanımız Faruk Çelik bize ahırlarınızı doldurun hayvan besleyin üreticiyi koruyacağım demişti, Şimdi ise etin kilosu 25 TL den Tl den 22 TL'ye indirdi sözünde durdu mu, yurtdışından ucuza et getiriyor üretici bu durumdan büyük zarar görecek, Sayın bakanıma bir tavsiyem var 10 tane besilik dana alsın beslesin kaç tl ye mal edecek görelim, ülkemizde 24 TL ye üretilen eti yurtdışından 3 dolara alip 22 TL ile satabilir, bu durumda devlet komisyoncuları büyük para kazanacak ama ülkesinin besicilerini mağdur etmiş olacak, Lütfen bizleri mağdur etmeyeyim Sayın bakanımızı güvenmiştim ve ahırları doldurduk Saygılarımla,

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.