'Fındık'ta güvenlik sorunu yok'

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Akar: "Fındığımız hiçbir vatandaşın gıda güvenliğini riske atmaz, aksine içerdiği besin ögeleri ve vitaminlerle her yaş grubunun tüketmesi gereken oldukça değerli bir gıdadır"

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'nin, Türk fındığını ithal edilen en tehlikeli ürünler listesine koymasına ilişkin, "Gıda Güvenliği Sağlık Sertifikası" olmayan hiçbir fındığın AB ülkelerine girişinin mümkün olmadığını söyledi.

Akar,  ithalat veya ihracatta mevzuata göre işlemler yapıldığını belirtti.

Mevzuata göre Türkiye'de üretilen fındıkların AB ülkelerine ihraç edilirken, ihraç edilecek her parti ürünün aflatoksin analizlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkili gıda kontrol laboratuvarlarınca yapıldığına işaret eden Akar, "Analiz sonuçları AB ülkelerince belirlenen sınır değerlerin altında ise İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından Gıda Güvenliği Sağlık Sertifikası düzenlenir. Gıda Güvenliği Sağlık Sertifikası, ihraç edilen ürünün aflatoksinsiz olduğunun göstergesidir. Fındığımız ancak bu sertifika ile AB ülkelerine giriş yapabilir." dedi.

Bakanlığın gıda kontrol laboratuvarlarınca sınır değerlerin üzerinde aflatoksin tespit edilen ürünlerin zaten AB ülkelerine ihraç edilmesi veya yurt içinde satılmasının mümkün olmadığına işaret eden Akar, şöyle konuştu:

"Uygulama böyle iken İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu tarafından hazırlanan 'en tehlikeli maddeleri' listesinde Türk fındığının nasıl endişe yarattığına anlam veremiyoruz. Fındığımız hiçbir vatandaşın gıda güvenliğini riske atmaz, aksine içerdiği besin ögeleri ve vitaminlerle her yaş grubunun tüketmesi gereken oldukça değerli bir gıdadır. Ürünlerimizde aflatoksin oluşumunu önlemek amacıyla üreticilerimize yönelik eğitim çalışmaları yapılarak gerekli bilgiler verilmekte ve her türlü önlem alınmaktadır."

Çelik'ten İtalyanlara fındık cevabıÇelik'ten İtalyanlara fındık cevabı

 

Etiketler