Giresun'da fındık fiyatı 13,50 liraya yükseldi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatının 13,50 liradan işlem gördüğünü söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatının 13,50 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Karan, yaptığı açıklamada, 2016 ürünü fındık sezonunun 8 Ağustos'ta 11,50 liradan satılarak açıldığını anımsattı. 
Serbest piyasada ürün fiyatında 10 gün içerisinde 2 liralık ciddi artış olduğunu ifade eden Karan, "10 gün önce sezonu 11,50 liradan açılan fındık fiyatı bugün 13,50 liraya yükseldi. Şu anda pazarda ciddi bir hareketlilik mevcut" dedi.

Fındık fiyatını üreticinin belirleyeceğini, serbest piyasada avantajlı kesimin çiftçiler olduğunu dile getiren Karan, "Sezon yeni açıldı. Şimdiden fındık fiyatı ile ilgili bir değerlendirme yapmak kesinlikle doğru olmaz. Söylenecek her söz, ifade edilecek her söylem piyasayı doğrudan etkileyeceği için temkinli davranıyoruz. Fiyatı bizim söylemlerimiz değil, üreticinin tavrı belirleyecek. Ürün, çiftçinin malı. İsterse satar, istemezse satmaz. Avantaj üreticinin elinde bulunduğundan serbest piyasayı da kendileri şekillendirecek" diye konuştu. 

Karan, üreticilerden akıllarındaki fiyata göre hareket etmelerini isteyerek, çiftçilere fındıklarını emanete vermemeleri konusunda da çağrıda bulundu. 

Etiketler