4 °C

"Hallerde karpuz satışı durdu"

Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Doğan, "Tüccarlar maliyeti düşürmek için hale gelmeyip, hal dışında kayıt dışı olarak karpuzlarını temin ediyorlar. Bu nedenle karpuzda hal satışları durma noktasına geldi" dedi.

Hallerde karpuz satışı durdu

Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, İzmir Sebze ve Meyve Hali'nde Türkiye'nin çeşitli illerinden getirilen karpuzların satılamadığını, benzer durumun İstanbul ve Ankara hallerinde de yaşandığını söyledi.

Geçen yıl karpuz fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu yıl üretimin arttığını ancak havaların serin gitmesiyle beklenen satışın gerçekleşmediğini dile getiren Doğan, "Bu işin ticaretini yapanların çoğu malını tarladan alıyor. Hallerde kayıt sistemi olduğu için fatura kesiliyor, KDV'si, stopajı, komisyon zorunluluğundan maliyet yükseliyor. Tüccarlar bu maliyeti düşürmek için hale gelmeyip, hal dışında kayıt dışı olarak karpuzlarını temin ediyorlar. Bu nedenle karpuzda hal satışları durma noktasına geldi." dedi.

Komisyoncuların karpuz stoklarını eritmek için fiyatları düşürdüğünü aktaran Doğan, halde karpuzun kilogram fiyatının 30 ile 50 kuruş arasına indiğine dikkat çekti.

Doğan, "Karpuz burada 50 kuruş ancak pazarda, markette 1 lira ve üzerinde satılıyor. Perakende olarak satılan sebze meyve ürünlerine bir kâr haddi getirilmesi lazım, kâr haddi olunca herkes faturalandırmak zorunda olur. Fatura olunca da kayıt dışılık sona erer." diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.