7 °C

İspanya ile tarım işbirliği uzatıldı

Türkiye ile İspanya arasında tarım alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

İspanya ile tarım işbirliği uzatıldı

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye ile İspanya arasında tarım alanındaki işbirliğinin düzenli ve sistematik sürdürülebilmesi için imzalanan anlaşmanın önemli bir adım olacağını bildirdi. Türkiye ile İspanya arasında tarım alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın Salonu'nda, Bakan Eker ile İspanya Tarım, Gıda ve Çevre İşleri Bakanı Miguel Arias Canete, anlaşmanın imzalanması öncesinde basın toplantısı düzenledi. Eker, Türkiye ve İspanya'nın, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin gelişmesi yönünde gayret gösterdiklerini ve bu çerçevede küresel projelerde ortak çabalar içinde yer aldıklarını belirtti.

Aynı zamanda Türkiye'nin, NATO müttefiki İspanya ile ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmesinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Eker, iki ülkenin tarım alanında Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi çerçevesinde de ortak çalışmalarının bulunduğunu anlattı. AB sürecinde son faslın, 2010'da İspanya'nın dönem başkanlığında açılan gıda faslı olduğunu anımsatan Eker, "İspanya'ya AB üyelik sürecimize verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" dedi. Eker, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, 400 milyon doların altında olan tarım alanındaki ticaretinin ise geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

İspanya ile niyet beyanı süresi 31 Aralık 2016'ya uzatıldı

Ticaret hacminin, Türkiye ile İspanya'nın sahip oldukları potansiyeli yansıtmaktan uzak olduğuna dikkati çeken Eker, İspanya ile su ürünleri ve balıkçılık alanındaki işbirliğinin sürdürülmesi amacıyla daha önce imzalanan niyet beyanının süresinin 31 Aralık 2016'ya uzatıldığını söyledi.
Tarım alanındaki işbirliğinin düzenli ve sistematik sürdürülebilmesi için imzalanacak anlaşmanın önemli bir adım olacağını bildiren Eker, şöyle konuştu:
"Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı, tarım sektör mevzuatı, tarımsal modernizasyon ve tarıma yönelik sigorta politikaları, tarım ürünleri ve tarım piyasaları, bitki sağlığı ve sınır kontrolleri, veterinerlik tedbirleri, hayvan besleme ve uyarı ağları, gıda kalite kontrolü hayvan refahı sistemleri, kırsal kalkınma, enerji tasarrufu ve etkinliğine yönelik tedbirlerin uygulanmasını içeriyor. Anlaşmada öngörülen işbirliği faaliyetlerinin hayata geçirilmesi ile önemli ilerleme kaydedeceğimize olan inancımı ifade etmek istiyorum."
Eker, İspanya hükümetinden 2016 Antalya'da düzenlenecek EXPO 2016 hazırlık sürecinde hem de EXPO 2020 İzmir adaylık sürecinde destek beklediklerini söyledi.

"Türkiye, bize güvenebilir"

İspanya Tarım, Gıda ve Çevre İşleri Bakanı Miguel Arias Canete, sözlerinin başında, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki saldırılardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Canete, "Türkiye, şu günlerde bölgesinde barışı sağlamak için tüm politikaları uygulayabilir ve bu konuda bize güvenebilir" dedi.
Tarımsal kalkınma, kırsal kalkınma ve hayvancılık gibi alanlarda ülkelerin ve halkların refahına çok büyük katkı sağlayacak bir alanda imzalanacak mutabakat zaptıyla barışa katkıda bulunmak istediklerini kanıtlayacaklarını ifade eden Canete, tarım alanındaki deneyimlerini paylaşmalarının iki ülkenin de yararına olacağını söyledi.
"İki halk arasındaki uyumun ve gelişmenin sağlanması ile ekonomik ilerleme kaydedilmesi mutabakatın en önemli sonucu olacak" diyen Canete, anlaşma kapsamında bilgi ve teknik dokümantasyon ile personel değişimine yönelik programlar düzenleneceğini, kamu ve özel sektör arasında işbirliğinin de kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacağını belirtti.
Basın toplantısının ardından Eker ile Canete, tarım alanında işbirliği yapılmasını içeren anlaşmayı imzaladı.

Konuk bakandan zeytinyağı

Eker, daha sonra Canete'ye Osmanlı turasının işli olduğu vazo hediye etti.
Canete de "Büyük bir ekonomik krizden geçmekte olduğumuzdan dolayı biz en iyi yaptığımız şeyi, zeytinyağını getirdik size. O kadar kötü durumda olmadığımız için bir de kitap verebiliriz" diyerek, hediyelerini verdi.
Canete'nin sözleri üzerine Eker, "Biz, ekonomik krizlere aşinayız, biz geçtik, onu zamanında yaşamıştık. İspanya'nın da en kısa sürede krizi aşacağına olan inancımızı ve gönülden desteklerimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap