25 °C

İzmir Büyükşehir, tarım ihtisas alanı kuracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır’daki çiçek üreticilerine bilimsel üretim yolunu açacak “Tarım İhtisas Alanı” kurabilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İzmir Büyükşehir, tarım ihtisas alanı kuracak

Ahmet USMAN

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Bayındır Arıkbaşı’nda “Tarım İhtisas Alanı” kurabilmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Arıkbaşı Tarım İhtisas Alanı projesinde amaçlarının küçük üreticiyi desteklemek olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugüne kadar yaptıkları işlerin büyük çoğunluğunda, küçük üreticiyi kooperatifler kanalıyla desteklediklerini hatırlatarak, “Biz daha Bayındır ve İzmir çiçekçiliğinde emekleme devresindeyiz. Bunların geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi var. Toprak tahlili laboratuarı kurulması lazım. Yani yapılması gereken birçok konu var.  Görücüye çıkmamız için de düzgün bir yer yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

Amacımız üzüm yemek

Arıkbaşı bölgesinin tamamının Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılması tartışmalarına da değinen Kocaoğlu şöyle devam etti: “OSB yapıldığı zaman, buraya sığacak işletme sayısı 10, bilmediniz 15’tir. 15 kişi de gelsin, orada yatırım yapsın; kesinlikle karşı değilim. Ama o zaman bölge planlaması, Büyükşehir Belediyesi olarak benim amacımdan, hedefimden çıkıyor. ‘Tarım İhtisas Bölgesi’ diye ısrar etmemin nedeni budur. Esas olarak desteklememiz gerekenin küçük üretici olduğuna inanıyoruz. Biz ilk çiçek sözleşmesini burada yaptık. Ve bunu üst noktaya çıkartalım istiyoruz. Hani ‘Adam diksen yetişecek’ delinecek arazide bu projeyi, Tarım Bakanlığı’nın desteği üzerine biz de destek vererek bir an evvel yaşama geçirmek istiyoruz. Talebimiz, OSB’ye uygulanan mera vasfının kaldırılması işleminin, Büyükşehir’in küçük üreticiyle yapacağı bir ‘Tarım İhtisas Bölgesi’ için de uygulanması. Hepimiz elbirliğiyle bir değirmene su taşıyoruz.”

AR-GE laboratuvarı da olacak

Bayındır-Arıkbaşı bölgesinde kurmayı öngördüğü Tarım İhtisas Alanı için bir süredir hazırlık çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 56,5 hektarlık araziyi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda’ ‘Bölgesel Tarım İhtisas Alanı’ olarak tanımladı. İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri de alınarak yapılan yer tespiti, jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları onanan bölge için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı hazırlandı. Planlama çalışmaları sonucunda görüşlerine başvurulan ve ilgili mevzuatlar doğrultusunda yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan olumlu dönüşler oldu. Ardından 1\1000 ölçekli uygulama imar planı da hazırlanarak onandı. Büyükşehir Belediyesi, bölge içinde kalan mera vasıflı alanların, mera vasfından çıkarılarak Maliye Hazinesi adına tescilinin yapılması talebiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bahçe ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve seracılık için gerekli her türlü olanağın sunulacağı birimlerin yer alacağı Tarım İhtisas Alanı’nda, içinde araştırma ve geliştirme laboratuarının bulunacağı bir Ar-Ge birimi de kurmayı planlıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap