Karadeniz somonuna olan talep ikiye katlandı

Türk su ürünleri sektörü pandemiye rağmen ihracatta başarılı bir grafik çizdi. Sektör, geçen yıl 1 milyar 53 milyon dolarla tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Heçen yıl en büyük artış ise Karedeniz somonunda yakalandı. Karedeniz somonu ihracatı yüzde 96'lık artışla 56,8 milyon dolar oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Su ürünleri sektörü pandemi nedeniyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde ihracatta eksiye düşse de, özellikle yılın son çeyreğindeki performansıyla ihracatını eksiden artıya çevirmesini bildi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri'den alınan verilere göre, Türkiye'den yapılan su ürünleri ihracatında Hollanda 133 milyon dolarlık su ürünleri ihracatıyla zirvedeki yerini alırken, Rusya'ya su ürünleri ihracatı yüzde 49 artışla 132 milyon dolara ulaştı.

Türkiye, pandemiyi en ağır geçiren ülkelerden İtalya'ya ise yüzde 17'lik artışla 129 milyon dolarlık su ürünleri gönderdi. Türkiye'nin su ürünleri ihracatında Yunanistan 81 milyon dolarlık tutarla dördüncü, İngiltere ise 74 milyon dolarlık Türk balıkları tercihiyle beşinci sırada yer aldı. Japonya ve Almanya 73,6 milyon dolarlık Türk balıkları talebiyle listede 6 ve 7. sıraların sahibi oldu. İspanya'ya 43,3 milyon dolarlık, ABD'ye 33,3 milyon dolarlık, İsrail'e ise 26 milyon dolarlık su ürünleri ihraç edildi.

Türk su ürünlerinin 93 ülkede milyarlarca insanın sofralarına lezzet kattığına dikkat çeken Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, özellikle 2000 yılı sonrasında büyük gelişim gösteren Türk su ürünleri sektörünün 2023 yılında 1.5 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediğini, pandeminin de bu yolculuğa engel olamadığını söyledi.

Levrek 355,6 milyon dolarlık ihracatla zirvede

Türkiye'nin su ürünleri ihracatında levreğin 355,6 milyon dolarlık ihracatla en çok ihraç edilen balık türü olduğu bilgisini veren Kızıltan, "Levrek ihracatta yüzde 7'lik gelişim gösterdi. Çipura ihracatımız ise yüzde 8,6'lık artışla 311 milyon dolara ulaştı. Alabalık yüzde 3'lük artışla 120 milyon dolar dövizi Türkiye'ye kazandırdı. Orkinos ihracatımız 65,3 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, en büyük artışı Karedeniz somonunda yakaladık. Karedeniz somonu yüzde 96'lık ihracat artış hızıyla 56,8 milyon dolar ihracata imza attı. Kaya levreğinden yüzde 7,5'lik artışla 6,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.