27 °C

Kilosu 25 liradan 2 liraya düştü

Mersin'de ilk hasadı yapıldığında kilogram fiyatı 25 liraya kadar çıkan kayısı çağlası, halde 2 liraya alıcı buluyor

Kilosu 25 liradan 2 liraya düştü

Mersin'in Silifke ilçesinde ilk hasadı yapıldığında kilosu 25 liraya satılan kayısı çağlasının fiyatı 2 liraya düştü. 

Üreticiler tarafından hasadı yapılan kayısı çağlası, Atayurt Hal Tesisleri'nde özel olarak paketlendikten sonra Ankara ve İstanbul başta olmak üzere değişik illere gönderiliyor. 

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, gazetecilere yaptığı açıklamada, badem çağlasının ardından son yıllarda kayısı çağlasının da rağbet gördüğünü söyledi. 

İlk hasat döneminde kilogramı 25 liraya kadar çıkan kayısı çağlasının, şimdi halde 2 liradan satıldığını belirten Türer, "Çağlalar ilk çıktığı zaman iyi para ediyordu. Hasat edilen ürün artınca fiyat düştü. Önümüzdeki hafta artık kayısı hasadına da başlanır" dedi. 

10 bin ton ürün hasat edilecek 

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Gürses de ilçe genelinde bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 10 bin ton meyve hasat edileceğini söyledi. 

Sezonda hasat edilecek kayısının 2 bin tonunun başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Azerbaycan, Moldova, Romanya ve Gürcistan'a ihraç edileceğini aktaran Gürses, "8 bin tonu da yurt içinde tüketime sunulacak. Bilinçli ve kaliteli üretim konusunda çiftçileri bilgilendirdik. Farklı illerde katıldığımız seminer ve tarım fuarlarında ürünlerimizi tanıtıp, öğrendiğimiz teknik bilgileri de üreticilere aktarıyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap