14 °C

Malatya kayısısı AB yolunda

Malatya Kayısısı, Aydın İncirinden sonra AB coğrafi işaret tescil belgesi alacak tarım ürünü olmaya çok yaklaştı.

Malatya kayısısı AB yolunda

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin karşılayan Malatya'yanın kayısı için yaptığı Avrupa Birliği (AB) coğrafi işaret tescili başvurusu, AB Resmi Gazetesi'nde ilana çıktı. Başvuruya 3 ay içerisinde herhangi bir itiraz olmaması halinde Malatya kayısısı, Aydın incirinden sonra AB tarafından tescillenen ikinci tarım ürünü olacak.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya kayısısının uluslararası piyasalarda pazarlanmasını kolaylaştırmak amacıyla 2014 yılında AB coğrafi işaret tescili verilmesi talebiyle AB Komisyonu'na başvurmuştu. 

"Aydın incirinden sonra ikinci tarım ürünü olacak"

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, "Bu gelişme, kayısının uluslararası piyasalarda pazarlanmasını kolaylaştırırken, dünya çapında 'Malatya kayısısı' ismiyle diğer coğrafyalarda üretilen düşük kaliteli kayısıdan ayırt edilerek koruma altına alınması ve fiyat istikrarı açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Erkoç, 3 aylık askı sürecinde herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmediğini söyleyerek, bir olumsuzlukla karşılaşmadan Malatya kayısısının AB coğrafi işaret tescil belgesini alacağına inandıklarını kaydetti.

Buzağı ölümleri 4 milyar liraya mal oluyorBuzağı ölümleri 4 milyar liraya mal oluyor

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap