Marmarabirlik 30 Ocak’ta ödeme yapacak

2018/2019 iş yılı ürün alım kampanyasında 51 bin ton ve 351 milyon TL bedelle alımlarını sonlandıran Marmarabirlik, alınan ürün bedellerinin 211,5 milyon TL’sini öderken, ortaklara kalan yüzde 40 borcun yarısının ilk dilimini 30 Ocak’ta ödeyecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “12 Ekim tarihinden bu yana alınan ürün bedellerinin yüzde 80 karşılığı olan 273.5 milyon TL ortaklarımıza ödenmiş olacaktır” dedi.

30 Ocak’ta yapılacak ödemelerle birlikte ortaklara kalan borcun yüzde 20’lik dilim ve aynı zamanda rekolte beyan dışı alınan ürün bedellerinin Mayıs ayı sonunda ödeneceğini belirten Başkan Asa, birliğin mali imkanlarının elvermesi durumunda son ödeme takviminin geri çekilebileceğini söyledi. Hidamet Asa, “Çok zor bir kampanya dönemini geride bıraktık. Göreve geldiğimiz günden bugüne ortaklarımıza ürün bedellerinden doğan borcumuzu hiçbir zaman geciktirmedik. Hatta ürün alımları sona erdikten 4 gün sonra ödemeler yapılmıştı. İmkanlarımızın elvermesi durumunda ortaklarımızın alacakları bir gün dahi geciktirilmeyecektir” diye konuştu.

Kredi kullanmak yerine yatırım hedefi

Bugüne kadar ürün bedellerinin ödenmesinde hiçbir şekilde kredi kullanmadıklarına dikkat çeken Asa, bu yıl da ödemeleri öz kaynaklarıyla yapacaklarını duyurdu. Hidamet Asa şöyle konuştu, “Kredi erişim noktasında yaşanan sıkıntıları ve faiz oranlarını herkes çok iyi biliyor. Kredi kullanarak faiz ödeyeceğimize, kredi kullanmayıp kooperatiflerimize, ortaklarımızdan daha çok ürün alabilmek için depo yapmayı hedefliyoruz.”

Ortaklar 61.5 milyon TL fazla kazandılar

Geçtiğimiz yıl ve bu kampanya döneminde alınan ürün miktarlarını ve bedellerini de değerlendiren Asa, “2017/2018 ürün alım kampanyasında 51 bin ton ve 290 milyon TL’lik ürün alımı gerçekleşmişti. Bu kampanya döneminde ise yine 51 bin ton ve 351 milyon TL’lik ürün alımı yapıldı. Görülüyor ki alınan ürün miktarı aynı olmasına rağmen, geçtiğimiz yıla oranla ortaklarımız bir önceki yıla göre 61.5 milyon TL daha fazla kazanmış oldular” dedi. Asa, piyasa koşullarından daha yüksek fiyatla ürün alımlarını gerçekleştirdiklerini de dile getirdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir