20 °C

Marmarabirlik, kooperatif başkanlarıyla buluştu

Marmarabirlik, 55-60 bin tonlarda beyan alırsa kota uygulamayacak.

Marmarabirlik, kooperatif başkanlarıyla buluştu

BURSA - Marmarabirlik, 2018/2019 ürün alım kampanya öncesinde Gemlik, Mudanya, Erdek, Orhangazi, İznik, Edincik, Mürefte ve Marmaraadası kooperatif başkan ve yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda kampanya öncesi hedef ve stratejiler değerlendirildi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa toplantıda yaptığı konuşmada, Mudanya ve İznik başta olmak üzere, Marmarabirlik’e bağlı kooperatif faaliyet bölgelerinde son 10 yılın en yüksek rekoltesinin beklendiğini vurguladı. Başkan Hidamet Asa, “Kooperatiflerimizin faaliyet alanında yağlık dahil 170 bin ton zeytin varlığı olduğunu tahmin etmekteyiz. Ürünün var yılı olmasına rağmen Marmarabirlik dışında ürüne olan talebin az olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Asa, rekolte beyan alımlarının ikinci haftasına girildiğini söyleyerek, bugüne kadar 7 bin 750 ortaktan 23 bin 500 ton rekolte beyanı aldıklarını aktardı. Hidamet Asa: “Rekolte beyanı vermeyen ortak sayısı da 22 bin 500 kişidir. Bugüne kadar alınan rekolte beyanlarını değerlendirdiğimizde 70-75 bin tonlara ulaşacağını tahmin etmekteyiz. Ortaklarımızdan rekolte beyanlarını gerçeğe yakın vermeleri yönünde daha önce çağrıda bulunmuştuk. Eğer, 8 kooperatif bölgesinden 55-60 bin tonlar arasında rekolte beyanı gelirse kota uygulaması yapılmayacaktır” açıklamasını yaptı. Başkan Asa, bu rakamların üzerinde rekolte beyanının gelmesi durumunda, fiziki koşulların yetersiz kalabileceği ve alım planından uzaklaşılacağından kota uygulamasının da kaçınılmaz olacağını da vurguladı. Başkan Asa, “Hedefimiz, ortaklarımızı mağdur etmeden, Marmarabirlik’i de zarar ettirmeden kampanyamızı tamamlamaktır” dedi.

“Zeytin ithalatı yapılamaz”

Hasat öncesi yurt dışından zeytin ithalatı yapılacağı yönünde karalama kampanyasının yapıldığına dikkat çeken Başkan Asa, Türkiye’ye bugüne kadar çiğ zeytin ithalatı yapılmadığını anlattı. Zeytinyağı ithal edebilmek için de yüzde 33’ler seviyesinde gümrük vergisi ödenmesi gerektiğine işaret eden Hidamet Asa şunları söyledi: “Bu tür söylentiler hem birliğimizin, hem de ortaklarımızın dikkatini dağıtmak, üreticimizin paniğe düşmesini sağlamak ve elindeki ürünü yok pahasına satmasını isteyen fırsatçılar tarafından yapılmaktadır. Bu arada, Gemlik tipi zeytinin sadece ülkemizde yetişmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde Gemlik tipi zeytin üretimi yapılmadığından ithal edilmesi de söz konusu değildir.”

Asa, Marmarabirlik satışlarının 40 bin ton bandına yükseldiğine de dikkat çekti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap