28 °C

Muz üretimi artışı için tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili sorunlar çözülmeli

Her yıl artırmaya çalıştıklarını ancak tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili üreticilerin sorunları olduğunu vurgulayan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Türkiye’de muz tüketiminin yıllık 700-750 bin ton, yerli üretimin ise 550 bin ton olduğunu hatırlattı.

Muz üretimi artışı için tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili sorunlar çözülmeli

Cansu ÇAKMAK

Türkiye’de muz tüketiminin yıllık 700-750 bin ton civarında olduğunu belirten Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yerli üretimin 550 bin ton olduğunu geri kalan kısmın ise ithal muzdan karşılandığını söyledi. Ziraat odası olarak üretimi her yıl artırmaya çalıştıklarını ancak tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili üreticilerin sorunları olduğunu vurgulayan Gümüş, sorunun çözümü için rapor hazırladıklarını, raporu Tarım Orman ve Köyişleri
Komisyonu Başkanı ve 27 tarım komisyon üyesine ilettiğini belirtti.

Komisyona sunulan raporda, Enerjisa görevlilerinin kendine ait mülkü olmayıp kiralama yöntemi ile tarımsal faaliyette bulunan üreticilere her yeni kiralamada ve her parsel değişiminde yeni abone yaptıklarını belirten Gümüş, “Bu uygulama üreticilerimizin abone işlemi için iki üç gün uğraşmasına ve maddi olarak büyük kayıplar yaşamasına sebep oluyor. Üreticilerin kiralama yöntemi ile üretim yaptıkları arazi için aldıkları aboneyi üretim yaptığı bütün kiralık araziler için de kullanabilmesini gerekiyor” dedi.

Üreticilerin tarımsal faaliyet göstereceği araziler Enerjisa’nın enerji hattından 150–200 metre mesafede uzaklıkta olması nedeniyle yetkililerinin, enerji hattının olmadığını gerekçe göstererek abone işlemi yapmadıklarını söyleyen Gümüş, “Üreticilerimiz direkleri ve teli biz çekelim. Siz sadece bize abone işlemini yapın dediği zaman da yine kabul etmiyorlar. Tarım üretimini gerçekleştirmek isteyen çiftçimiz zor durumda bu sorunların çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Raporda yer alan diğer sorunlar da değine Gümüş, “Kiralama yöntemi ile üretim yapmak isteyen üreticilerimizden, elektrik dağıtım şirketi yetkilileri, kiralanan araziye abonelik verebilmeleri için hissedarların noterden muhafakataname almaları gerektiğini söylüyorlar. İlçemizde üretim yapılan araziler çok hissedarlı olduğu için de üreticilerimiz muhafakatname almakta çok büyük zorluklarla karşılaşıyor. Çoğu üretici de bu nedenle üretim yapmaktan
vazgeçiyor.”

“İthal muza uygulanan vergi sürdürülmeli”

Türkiye’nin muz ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini Mersin’in Anamur ve Bozyazı ilçelerinin karşıladığını aktaran Gümüş, bölgede muz üretiminin örtü altı üretimle yılın 12 ayına yayıldığını, Anamur’da yaklaşık 30 bin dönümde, Bozyazı’da ise yaklaşık 8 bin 500 dönümde örtü altı muz üretimi yapıldığını belirtti.

Üretimi artırabilmek için ithal muza uygulanan yüksek vergi ve kırmızı hat uygulamalarının devam etmesini isteyen Gümüş, “İthalattaki vergi oranı yüzde 145.8 oranında, vergi oranının sürekli korunmasını istiyoruz. Ayrıca sınır ticareti adı altında transit geçişlerde kaçak muzda giriyor. İthal ürünlere getirilen vergi uygulaması devam ediyor ama ithalat ürünleri ülkemize girerken sıkı denetleme yapılmalı. Ankara’da bakanlıkta yaptığımız görüşmeler ve odamızın çalışmaları ile muz kırmızı hata geçti. Bütün tarımsal ürünlerin kırmızı hata geçmesini istiyoruz. Bu uygulamalar yerli üreticiyi rahatlatıyor ve üretimin artmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap