19 °C

Napolyon üreticisini sevindirdi

Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Arap, "2013 yılında kent genelinde yaklaşık 17 bin 500 ton kiraz üretimi vardı. Bu yıl beklenen 35 bin ton civarında" dedi

Napolyon üreticisini sevindirdi

AFYONKARAHİSAR - Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Sultandağı ilçesinde, ihracatın yüzde 87'sinin karşılandığı "Napolyon" cinsi üründe bu yıl 35 bin ton rekolte bekleniyor.

Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuraklık ve ardından yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle kiraz üretiminin olumsuz etkilendiğini söyledi.

"Yağış ve don dolayısıyla, meyvelerin olumsuz etkilenmesi üretimi düşürdü" diyen Arap, şöyle konuştu:  

"Kuraklık ve sonrasında, mayıs ve haziran ayındaki şiddetli yağışlar kiraz üretimini olumsuz etkiledi. Ancak geçen yıla oranla normalde meyve tutumu bu yıl çok daha fazla olunca bu durum geçen yılki üretime göre daha fazla olmasını sağladı. 2013 yılında kent genelinde yaklaşık 17 bin 500 ton kiraz üretimi vardı. Bu yıl beklenen 35 bin ton civarında. Aslında meyve tutumu çok fazla olmasından dolayı bu yıl bu rekolte 40 bin tonun üzerinde beklenmekteydi. Fakat bu yağış ve don olayları, rekolteyi düşürdü. Özellikle yağışın fazla olması kirazda çatlamalara sebep oldu. Tabi bu çatlamalarda kirazın kalitesini etkilemiş oldu. Kirazda geçen yıl kalibre 28 iken bu yıl 26-28 arasında. Bu, kiraz üreticilerini sevindirecek durum. Afyonkarahisar kirazı, Türkiye üretiminde ilk üç arasındadır. İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği ülkeleri ve Balkan ülkelerine ihraç yapılıyor.''  

Arap, Sultandağı kirazının özellikle ihracata yönelik bir sıkıntının yaşanmamasının beklendiğini, rekoltenin yüksek aynı zamanda kalibrede kalitesinin de ihracata yönelik bir sıkıntı yaratmayacak durumda olduğunu bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap