21 °C

Patates ve soğan ihracatı izne bağlandı

Patates ve kuru soğan ihraç etmek isteyen üretici onay için Ticaret Bakanlığına başvuracak.

Patates ve soğan ihracatı izne bağlandı

Kuru soğan ve taze patates, ihracı ön izne bağlı mallar listesine eklendi.  Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde yapılan değişiklikle, ihracı ön izne bağlı mallar listesine kuru soğan ve taze veya soğutulmuş patates de eklendi.

Buna göre, söz konusu ürünlerin ihracı belli kamu kurum ve kuruluşlarının ön iznine bağlanmış oldu. 

Bakanlık yazılı açıklama yaptı: Sınırlama söz konusu değil

Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, patates ve soğan ihracatına yasak gelmediğini, yurt içi arz açığını kontrol edebilmek amacıyla ön izne bağlandığını duyurdu.
Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“İhracata herhangi bir yasaklama getirmemiş olup, ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, söz konusu ürünlerin ihracatının ön izne bağlanmasını içermektedir. Söz konusu iki üründe 2019 yılı üretimlerimiz bir önceki yıla göre artış göstermiş ve ülke ihtiyacımızı karşılayacak seviyelere ulaşmıştır. Ancak özellikle kuru soğanda en büyük üretici ve ihracatçı kimi ülkelerde bu yıl iklimsel olumsuzluklardan kaynaklı yaşanan üretim düşüşü ve ithalat talebi yurtiçi - yurtdışı piyasaları etkilemiştir. Patateste de aynı durumun yaşanmaması ve ihracat nedeniyle ülkemizde arz açığı oluşmaması, tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla ihracat ön izne bağlanmıştır. Piyasalar, Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerektiğinde ülke menfaatleri ile üretici ve tüketiciyi koruyacak tedbirler hızla alınmaktadır, alınmaya devam edecektir”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap