14 °C

Patatesin fiyatı 35 kuruşa düştü

Geçen sezon fiyatı çok yükseldiği için bu yıl çok ekilen patates, şu anda 35 kuruştan satılıyor.

Patatesin fiyatı 35 kuruşa düştü

Geçen sezon yüksek fiyatıyla gündeme gelen patates, bu yıl ihtiyaç fazlası üretim nedeniyle depolarda kaldı. Geçen yıl kilogram fiyatı 5 liraya kadar yükselen ürün, Kapadokya bölgesindeki depolarda toptan ortalama 35 kuruştan alıcı bekliyor. 

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, yaptığı açıklamada, Nevşehir ve Niğde'de bu sezon 1 milyon 200 bin ton civarında patates üretimi gerçekleştirildiğini, 500 bin tondan fazla patatesin hala depolarda olduğunu bildirdi. 

Bir önceki yıl hasat sonrası satış fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çiftçilerin bu ürüne rağbet gösterdiğini kaydeden Altınışık, "Geçen yıl fiyat yüksek olunca bu yıl için bir çok çiftçi tarlasına patates ekti bu kez de ihtiyaç fazlası oluştu. Bugünlerde depodan kilogramı 35 kuruştan satılıyor. Çiftçiler borcunu ödemek için mecburen düşük fiyatla da olsa satıyor" diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca soruna çözüm bulunması amacıyla görüşmeler yapıldığını belirten Altınışık, patatesin depolarda kalmasında Rusya ve Orta Doğu ülkelerine ihracatın azalmasının da etkili olduğuna işaret etti.

'500 bin ton patetes depoda kaldı'

Altınışık, şöyle konuştu: 

"Yeniden ekim zamanı geliyor, mevcut ürünlerin elden çıkarılması, satışların yapılması gerekiyor. Devletin çözüm bulacağına inanıyoruz. Milletvekillerimiz aracılığıyla görüşmelerimiz sürüyor, devletimizin çiftçinin elinde kalan patatesle ilgili çözüm üreteceğini ümit ediyoruz. Çiftçi zor durumda kaldı, borcunu ödemekte güçlük çekiyor. 500 bin ton patates depoda kaldı, depolardaki patates çürümeye başlarsa zarar çok daha artacaktır. Çiftçiye mazot ve gübre desteği bu ay ödenecek, bu ödeme üreticiye şimdilik can suyu olur diye düşünüyoruz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.