Tarım kredi ürünlerini dünya pazarına sunacak

Kendi ayakları üzerinde duran Tarım Kredi, ürünlerini uluslararası pazarda satışa sunmak istiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ERZURUM - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, ürünlerinin dünya pazarında yer bulması için markalaşma yolunda önemli mesafe aldıklarını belirterek, "Kaliteyi artırarak alın teriyle yetiştirilen ürünleri dünya pazarına sunmayı hedefliyoruz" dedi. 

Kutlu, yaptığı açıklamada, kooperatifleri bünyesinde kurulan tesislerde işlenen, en çok tercih edilen gıda maddelerini dünya piyasasına sunmaya hazırlandıklarını söyledi. 

Türkiye'de tarımda kalitenin ve üretimin artması için çiftçiye her türlü desteğin sağlandığını anımsatan Kutlu, "Bu destekler sayesinde hem verimi hem de üründe kaliteyi artırdık. Kalitede çıta yükselince güvenilir markalar arasına giren Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ürünleri şimdi dünya pazarına açılmayı bekliyor" dedi. 

Ürünlerinin markalaşması yönünde çalışmalar yaptıklarını, daha sonra uluslararası pazarda satışa sunulacağını vurgulayan Kutlu, şöyle konuştu: 

"Türkiye'de çiftçinin alın teriyle yetiştirdiği ürünlerin dünya pazarında yer bulması için markalaşma yolunda önemli mesafe aldık. Kaliteyi artırarak alın teriyle yetiştirilen ürünleri dünya pazarına sunmayı hedefliyoruz. 150 yıllık bir geçmişi olan bir markayız. Tarım kredi artık bir markadır. İnsanların güvendiği markalar en çok tercih edilen ürünlerdir. Tarım kredi olarak devlete bir kuruş yükümüz yok. Kendi ayaklarımız üstüne duran bir kurumuz. İnşallah tarım krediyi tek amacımız güvenilir gıda maddelerimizi uluslararası piyasaya yaymak. Özelikle gıdada insanlar güvenebileceği ürünleri tercih ediyor. Tarım kredi kooperatiflerine insanlar güveniyor. Biz de ihracat için çalışıyoruz. İnşallah yakında dünyanın birçok yerinde gelecekte tarım kredi markası olan ürünler pazarlanacak." 

"Dünya pazarında destan yazacağız" 

Kutlu, büyümenin ve dışa açılmanın yolunun markalaşmaktan geçtiğini, gelişmek isteniyorsa sürdürebilir bir yapıya sahip olmanın şart olduğunu ifade etti. 

Kooperatiflerine ait ürünlerin 'destan' adıyla satışa sunulduğunu ifade eden Kutlu,  "Bir gün dünya pazarında gerçekten destan yazacağız. Destan ürünleri Tarım Kredi Kooperatifi ürünlerini bünyesinde barındıran bir markadır. Çok kaliteli bir ürün olan destanın ismi de yine bizim özümüzden geliyor. Elde edilen her başarının bir öyküsü vardır ve bu öykülerle bir destan yazılmıştır" diye konuştu. 

Kutlu, sadece tarım ve hayvansal ürünlerin değil aynı zamanda yurt içi ve yurt dışındaki tesislerde üretilen tarım araç ve gereçlerinin de yurt dışına ihraç edildiğini ifade etti. 

Dünyanın sayılı ülkelerinin Türkiye'de üretilen sera örtüsünü kullandığını belirten Kutlu, şunları kaydetti:  

"Fabrikalarda ürettiğimiz tarımsal araç ve gereçler İtalya dahil Avrupa'da 15 ülkeye ihraç ediliyor. Aksaray'daki damlama sulamayla ilgili ürettiğimiz ürünler yani borular 10 ülkeye ihraç yapılıyor. Antalya'da ürettiğimiz sera örtüsünü birçok Avrupa Birliği ülkesine ihraç ediyoruz. Kendi fabrikamızda yaptığımız sera örtüsünü dünyanın birçok yerine ihraç ediyoruz. Dünya bizim sera örtümüzü kullanıyor. Manisa'da Tarkim'de üretilen ilaçlar da yine aynı şekilde dünya pazarında yerini aldı. Islah istasyonumuz var. Hırvatlarla birlikte kurduğumuz bir yer burası. Kendi ürettiğimiz yani Türkiye'de çiftçimizin alın teriyle ürettiği mısır tohumu ıslahı ediyoruz. Bir taraftan Bulgaristan'da diğer taraftan İran'da yine ithalat ihracat yapan şirketlerimiz var." 

Etiketler