12 °C

TESK: Soğuk hava depoları yaygınlaşmalı'

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için soğuk hava depoları yaygınlaştırılmalı" dedi

TESK: Soğuk hava depoları yaygınlaşmalı'

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, tarımda yaşanan doğal afetler nedeniyle sebze ve meyveler ile tahıllarda üretim düşüşü olduğunu ve bunun fiyatlara yansıdığını ifade etti. 

"Enflasyonun asıl sorumlusu gıda fiyatlarındaki artışmış" gibi konuşulduğunu ancak tarla ve raf fiyatları arasında 3-4 katı aşan farkların bulunduğunu belirten Palandöken, "Bazı dönemler fiyatlardaki artışın büyük ölçüde ağır kış ve olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı söylenebilir ama bu artışlar spekülatif. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için soğuk hava depoları yaygınlaştırılmalı. Arzın azaldığı dönemler soğuk hava depolarından çıkarılacak mal piyasayı regüle eder" değerlendirmesinde bulundu. 

Yüksek gıda fiyatlarının mutfakta "yangına" yol açtığını savunan Palandöken, şunları kaydetti: 

"Her enflasyon verisi açıklandığında aynı tartışmalar yapılarak gıda, meyve, sebze ve bakliyatlardan birinin fiyatının 6-7 kat artış gösterdiği tartışılıyor. Bu durumda esnaf da töhmet altında kalıyor. Halbuki kayıtlı olarak halden malını alan esnaf, meyve ve sebzeyi en ucuz şekilde tüketiciye ulaştırıyor. Spekülatörlerin oyununun bozulması için soğuk hava depoculuğu yaygınlaştırılmalıdır."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.