12 °C

Torku, bulgur üretimine başladı

Konya Şeker, yaptığı üretimle buğday üretiminde Türkiye’nin en çok buğday üreten çiftçisi unvanına sahip Üretici Ortaklarının buğdayını değerlendirmek için, Bisküvi Kek ve Gofret Üretim Tesisleri ile Un Fabrikası’ndan sonra Bulgur Fabrikası yatırımını da tamamladı.

Torku, bulgur üretimine başladı

Rabia Korkmaz

Konya- Üretici Ortaklarının ürettiği her ürünü işleyebilecek sanayi üst yapısını kurarak bölge üreticisinin hem daha çok üretmesini hem de ürettiğinden daha çok kazanmasını amaçlayan Konya Şeker, yaptığı üretimle buğday üretiminde Türkiye’nin en çok buğday üreten çiftçisi unvanına sahip Üretici Ortaklarının buğdayını değerlendirmek için, Bisküvi Kek ve Gofret Üretim Tesisleri ile Un Fabrikası’ndan sonra Bulgur Fabrikası yatırımını da tamamladı. Karapınar ilçesindeki 120 bin metrekarelik alana kurulan tesis günlük 120 ton buğday işleyecek. Son teknolojiyle donatılan tesisin buğday stoklama kapasitesi ise 36 bin ton.

Dünya’nın en büyük beş gıda markasından birini dünyanın en önemli 10 tarım havzasından biri olan Konya Ovasından çıkarma hedefini belirleyen ve bu hedef çerçevesinde market raflarındaki yerini her geçen gün hızla genişleten Konya Şeker, Türk mutfak kültürünün geleneksel ürünlerinde de hem pazarı boş bırakmıyor hem de pazarı büyütecek yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Ürettiği geleneksel ürünleri hem iç pazara hem dış pazarlara arz eden Konya Şeker, özellikle dış pazarları yeni tatlarla tanıştırarak geleneksel ürünlerin pazar hacmini de arttırıp, ülkemiz tarım sektörüne alternatifsiz bir ticaret kanalını açarak sektörün gelirini arttırmayı hedefliyor.

Bu çerçevede Konya Şeker Torku Markası ile bulgur üretimine de başladı. Yaptığı her yatırımla üretici ortaklarının üretim hacmini arttırmayı ve yapacağı yüksek tonajlı alımlarla üretici ortaklarının ürettiği ürünlerin fiyatlarını üretici lehine regüle etmeyi amaçlayan ve üretici ortaklarının gelirini hem çeşitlendirmeyi hem de arttırmayı yatırım stratejisinin merkezine oturtan Konya Şeker, Bisküvi, kek ve Gofret Üretim Tesisleri ile Un Fabrikasından sonra bölge çiftçisinin buğdayını değerlendirmek için şimdi de Bulgur Fabrikası yatırımını gerçekleştirdi. Karapınar’da kurulan ve geçtiğimiz günlerde üretime başlayan Torku Bulgur Fabrikasının mevcut alanı 120 bin, proje alanı 62 bin, kapalı alanı ise 24 bin metrekareden oluşuyor. 36 bin ton buğday stoklama kapasitesine sahip fabrika günlük 120 ton buğday işleyecek ve 90 ton bulgur üretecek. Geleneksel üretim tekniğini teknoloji ile buluşturan tesis, sahip olduğu tam otomasyon sistemiyle de kalite ve hijyen standartları yüksek her çeşit bulguru üretilebilecek.
Torku, bulguru, tam otomasyon PLC ve teknoloji sistemi ile doğal taşta öğüttü, modern ve geleneksel lezzeti birleştirdi ve üst düzeyde hijyen ve sanitasyonun sağladığı modern bir üretim tesisinde tat, aroma ve pişme kalitesi ile tüketici nezdinde fark yaratacak bir bulguru üretti. “Tarımın Ana Yurdundan Dünyaya” sloganı ile Torku Çatalhöyük Bulgur, tüketiciyle yakında buluşacak.

Karapınar Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan tesis, yıllık 38.400 ton buğday işleyip 28.800 ton bulgur üretecek. Torku Bulgur Üretim Tesisinin üretime başlamasıyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in 2017 yılının üçüncü ayı dolmadan iki yeni üretim tesisini daha başta Konya çiftçisi olmak üzere ülke ekonomisine kazandırdıklarını belirterek “Konya Şeker’in sloganı Türkiye’nin üreten gücü. Bizim tarafımız belli biz üretimden yanayız ve üretenin yanındayız. Biz yapacağımız yatırımlarla üretimimizi çeşitlendireceğiz ve üretim hacmimizi arttıracağız ki, tarladaki üretim de çeşitlenecek ve artacak. Biz bununla da yetinemeyiz, üreticinin zaten çok ürettiğinin de değerini arttırmak da bizim vazifemizdir dedik ve bizim üreticimizin geleneksel ürünü buğdayı işleyecek iki tesisi 2017’nin ilk aylarında üretime başlattık” dedi.

Buğday üretiminin de garantisi olacak

Konya Şeker’in amacının üretici ortaklarının ürettiği veya ekonomik olarak üretebileceği her ürünü işleyebilecek, hiçbir üreticisini veya hiçbir ürünü Konya Şeker şemsiyesi dışında güvencesiz bırakmayacak bir sanayi yapılanmasını gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyleyen Başkan Konuk, “Bunu yaparken ve adımlarımızı atarken de dikkat ettiğimiz husus üreticimizi bugün desteksiz bırakmamak, bugün ürüne iyi fiyat verirken, gelecekte üreticimizin üretimi için teminatı olacak, gelecekte üreticimizin refahtan daha çok pay almasını sağlayacak tesisleri inşa etmektir” şeklinde konuştu. Üretici açısından üretmekte mesele olmadığını belirten Başkan Recep Konuk, üretenin üretileni işleyecek tesisleri de inşa etmesinin ne üreteceğine kendisinin karar vermesi başkasına ait olmasının ise tarladaki üretim iradesinin başkalarına teslim edilmesi anlamına geldiğini vurguladı. Çiftçinin yaptığı üretimle birçok sektörde üretim ve ticaret zincirini başlattığını söyleyen Başkan Konuk, tarladaki üretim olmasa hem o ürünleri işleyen fabrikalar çalışmaz hem de o ürünlerden üretilenle yapılan ticaret olmaz diyen Başkan Konuk özetle şunları söyledi;

2015 yılı itibarıyla dünyada ticarete konu bulgur miktarı yani ihraç edilen bulgur miktarı 250 bin ton civarında bu ticarette Türkiye’nin payı yaklaşık %80. İkinci büyük ihracatçı ABD. O ABD son yıllarda verdiği teşvik ve desteklerle bu pazarda büyümeye çalışıyor. Dünyanın pek çok yerinde bulgur artık sağlıklı beslenme için temel gıdalar arasında sayılmaya ve tavsiye edilmeye başlandı. Yani büyümeye, büyütülmeye hazırlanılan bir pazar şekilleniyor. Dünyadaki pazarın büyümesini sonuna kadar destekliyoruz, ama o pazarda küçülmemek kaydıyla. Patenti bizde olan bir ürünün pazarında geri düşmemek için, büyüyecek pazardan pay kaptırmamak için hem markalı hem kaliteli üretmemiz gerekiyor ve bizim de bulgur üretimine başlamamızın bir nedeni de budur.”

Yüksek kaliteli üretim yapılıyor

Son teknolojinin kullanıldığı Torku Bulgur Tesisinde mahsulün alımından buğdayın nihai ürüne dönüştürülmesine kadarki bütün aşamalarda tam otomasyon sistemi uygulanıyor. Tesiste sahip olunan teknolojik üstünlükler sayesinde tat, aroma ve renk yönünden yüksek standartta üretim gerçekleştiriliyor. Tam otomasyonla üretim gerçekleştirilen tesiste enerji giderleri minimum seviyede tutulurken hijyen ve sanitasyon da en üst düzeyde tutuluyor.
Konya Şeker, bu tesisle birlikte pancar, ayçiçeği, patates, mısır, arpa, elma, üzüm, kanola, süt ve besilik büyük - küçükbaş hayvan alımının yanı sıra buğday alımındaki tonajını da arttırma imkânına kavuşacak.  Bir üretici kuruluşu olan ve bölge üreticisinin ürünlerini değerlendiren Konya Şeker, yaklaşık 77 Milyon TL yatırım bütçesiyle tamamlanan tesisin buğday ihtiyacını da bölge üreticisinden yapacağı doğrudan alımlarla karşılayacak. Bölgenin makarnalık buğday miktar ve kalitesi bakımından sağladığı avantajların yanı sıra ihraç pazarlarına erişimi kolaylaştıracak Mersin Limanına ulaşım kolaylığı sağlayan bir lokasyona sahip olan tesiste üretilen ürünler Torku Çatalhöyük markalı olarak hem iç hem dış pazarlara arz edilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.