Türkiye'nin gündemine oturan meyve

Yılda 500 bin ton yiyoruz

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Son haftalarda Türkiye'nin dilinde ve gündeminde 'muz' yer alıyor. Ancak muz Türkiye'nin sadece gündeminde değil, en çok tükettiği meyveler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. 

m1-017.jpg

[PAGE]

Yılda 500bin tonu aşan muz tüketiminin 250bin tonu ithal edilirken, bu ihracatın %87'si Ekvador Cumhuriyeti'nden yapılıyor.

m2-017.jpg

[PAGE]


Son haftaların en çok konuşulan meyvesi, muz, ülke olarak en çok tükettiğimiz meyvelerin de başında geliyor. Yılda 500 bin tonu aşan muz tüketiminin yarısı, 15 farklı ülkeden ihraç ediliyor. 250 bin tonluk ihracatın 220 bin tonu ise sadece bir ülkeden, Ekvador'dan karşılanıyor. 

banana_plant.jpg

[PAGE]

Ekvador'dan gemiler ile yola çıkan meyve, 18-20 gün içinde Türkiye'de raflardaki yerini alıyor.  19 kilogramlık koliler halinde gelen muzun bir kolisi yaklaşık 6 dolar. 

 

bananas.jpg

 

[PAGE]

Galapagos Adaları, Büyük Okyanus, And Dağları ve Amazon Ormanlarıyla çevrili bir ülke olan Ekvador, 250.000 hektarlık muz üretim alanında 2 milyon insana istihdam sağlıyor. 

bananass.jpg

[PAGE]


Tropikal iklimiyle dünyanın en leziz yiyeceklerini üretme fırsatı bulunan ülkede muz ihracatı toplam ihracatın %10'luk dilimini kapsıyor ve ülkenin en çok ihraç ettiği ikinci ürün, ilk sırada ise kakao var.

 

bananas_earthtalk.jpg

[PAGE]

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Türkiye'ye gelen Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, ülkeler arasındaki en büyük resmi ziyareti gerçekleştirerek ticari anlamda anlaşmalara da imza atmış ve yatırımcıları ülkesine davet etmişti. Correa, dünyanın en iyi ekonomistleri arasında gösteriliyor.

correa.jpg

 

Etiketler