TürkTraktör, yüzde 90'a varan yerlilik oranıyla üretim yapıyor

Traktör üretiminde yüzde 90'a varan bir yerlilik oranına sahip olduklarını belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, "Yerlilik oranının yüksek olmasının sebebi, hem bunları biz geliştiriyoruz, Ankara'da üretiyoruz hem de kendi üretemediğimiz parçaları ağırlıklı olarak yerli sanayiden alıyoruz. Bu sebeple de traktörümüzün yerlilik oranı oldukça yüksek." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ankara'daki fabrikada motor, şanzıman, aktarma organları ve aks parçalarını üretitiklerini söyleyen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, "Yüzde 90'lara varan bir yerlilik oranımız var. Son dönemde de en önem verdiğimiz şey motor projeleri. Yaklaşık 150 kişilik mühendislik ekibimiz var. Bu dönemde özellikle motorda dünyada birçok emisyon geçişi oluyor. Son devreye aldığımız motor projesiyle ağustos ayında faz 5. emisyon seviyesindeki traktörlerin üretimine başladık. Hatta ihracatına da başladık." şeklinde konuştu.

Yeni emisyon seviyesinde yıl sonuna kadar 600 traktör üretip satmayı planladıklarını dile getiren Özüner, ürün yelpazesinin genişliğinin TürkTraktör'ün en kuvvetli yönlerinden biri olduğunu ifade etti. Emisyon seviyesi 3'ten 5'e kadar her tür traktörü dünyaya sunabildiklerini söyleyen Özüner, şöyle devam etti: "Şu anda yoğunluklu çalıştığımız mühendislik projelerinden biri, önümüzdeki mart sonunda diğeri ekimde olmak üzere iki emisyon geçişi olacak. Bir de ana çerçeve dediğimiz traktörde bazı yönetmelik değişikliği olacak. Şu anda tüm gücümüzle mühendislik ekibimizle bu projelere odaklandık. Bütün bu değişikliklerden etkilenecek yaklaşık 16 traktörümüz var. 10 tanesinin emisyon geçişi ve diğer değişikliklerin bütün hazırlık çalışmaları bitti. Kalan 6'sını da önümüzdeki yılın başında devreye alıp Türkiye'deki bu emisyon geçişini gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız veriyoruz."

"Yaklaşık 150 kişilik mühendislik ekibimiz var"

TürkTraktör'ün 65 yıllık bir şirket olduğunu, geçmişten gelen bilgi birikiminin sağladığı sonuçlarla mühendislik yeteneklerini geliştirdiklerini dile getiren Özüner, şirketin en kuvvetli yönlerinden birinin yıllardır süregelen mühendislik yeteneği olduğuna dikkat çekti.

Özüner, şöyle devam etti: "Bugün motoru, bazı şanzımanları kendi geliştirebiliyor olmasının çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Yerlilik oranının yüksek olmasının sebebi de hem bunları biz geliştiriyoruz Ankara'da üretiyoruz hem de kendi üretemediğimiz parçaları da ağırlıklı olarak yerli sanayiden alıyoruz. Bu sebeple de traktörümüzün yerlilik oranı oldukça yüksek. Yaklaşık 150 kişilik mühendislik ekibimiz var. Tabii ki yurt dışındaki şirketlerle de çalışıyoruz ama bu Türk mühendis arkadaşlardan oluşan ekibimiz yıllardır bizim üretimimizi destekliyor. Bugün motor geliştirebilir seviyeye gelmemizin arkasında Türk mühendisliğinin, bizim şirketteki mühendis arkadaşların yıllardır oluşturduğu bilgi birikimi var. Ben bunu TürkTraktör'ün en önemli kollarından biri olarak görüyorum. Yeni motor projeleri yapıyoruz dış ve iç pazar için. Mühendis arkadaşlar bu projeleri geliştirmek için ellerinden geleni yapıyor."