19 °C

Tütünde 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşıldı

Tütünde 1 milyar dolarlık ihracat hedefini aşan Türk tütün sektörü, önümüzdeki dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşme yapacak.

Tütünde 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşıldı

DÜNYA

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütünde 2018 yılı için koyulan 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşıldı. Sektör 2018’de 1 milyar 11 milyon 883 bin dolarlık ihracata imza attı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılı mali genel kurul toplantısı sonrası basın mensuplarına bilgi veren birlik başkanı Ömer Celal Umur, 2017 yılında 945 milyon dolar ihracat yaptıklarını hatırlatarak, “Bu yılki 1 milyar 11 milyon dolarlık ihracatımızın 383 milyon dolarlık kısmı yaprak tütün, 828 milyon dolarlık kısmı tütün mamullerinden oluştu. Rekolte Ege Bölgesi’nde 44 milyon kilogram seviyesinde oluştu. 2017’de üreticinin eline ortalama kilogram başına 17 TL geçerken, 2018’de 20-21 TL geçti. Üretici enflasyon kadar artış aldı, hem ihracatçı, hem de üreticinin memnun olduğu bir yılı geride bıraktık” dedi.

Tütün rekoltesi 70 bin ton

2019’da Ege Bölgesi’nde mevsimsel etkiler olmadığı takdirde 44 ila 48 milyon kilogram tütün rekoltesi beklediklerini anlatan Umur, “Adıyaman’da İzmir tipi tütün üretimi son 10 yılda 6 milyon kg seviyesine ulaştı. Karadeniz’de üretilen basma tipi tütün geçen yıl 4 milyon kg olurken, Samsun tipi tütün üretimi 7.5 milyon kg oldu. Basma tipi tütün Yunanistan’da da üretiliyor ancak orada fiyatlarda bir artış oldu. Türkiye olarak biraz daha avantajlı konuma geldik. O nedenle bu sene basma tipi tütün üretiminde artış olabilir. Toplamda 70 milyon kg tütün rekoltemiz olur” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile önümüzdeki günlerde tütün sektörünün gündemindeki konuları görüşeceklerini dile getiren Umur, Türkiye’deki sigara fabrikalarında kullanılan ithal tütünlerin bir kısmının Türkiye’de yetiştirilebilmesi ve dünya genelinde üretilen Amerikan tipi sigaralarda yüzde 12 civarında kullanılan oryantal tipi tütünlerdeki Türk tütün oranının arttırılabilmesi için yapılabileceklerini Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşeceklerini sözlerine ekledi.

Yaprak tütünde ABD, tütün mamullerinde İran lider

Türkiye, 2018 yılında en fazla yaprak tütün ihracatını 158 milyon 800 bin dolarlık tutarla Amerika Birleşik Devletleri’ne yaparken, ikinci sırada 85 milyon 662 bin dolarla Belçika yer aldı. Endonezya ise; 29 milyon 664 bin dolarlık Türk tütünü tercih etti. Tütün mamulleri ihracatında İran 94 milyon 79 bin dolarlık tutarla birinci sırada yer alırken, Irak 89 milyon 668 bin dolarlık Türk tütün mamulleri ithal etti. Listenin üçüncü sırasına ise; 80 milyon 410 bin dolarlık tütün mamulleri ile Bahreyn adını yazdırdı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap