16 °C

Yaş çayda 1,2 milyon tonluk üretim beklentisi

Doğu Karadeniz'de bugün başlayacak yaş çay alım sezonunda 1 milyon 200 bin ton üretim hedefleniyor.

Yaş çayda 1,2 milyon tonluk üretim beklentisi

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, ÇAYKUR'un bugün itibarıyla alım için çalışmalarını başlatacağını söyledi.

Bölgede havaların yıl başından itibaren soğuk gitmesi nedeniyle hasadın tam olarak 10 Mayıs'tan sonra gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini anlatan Erdoğan, "Yaptığımız analizler sonucunda yaş çay rekoltesinde geçen yıla göre çok fazla bir düşüş beklemiyoruz. Bu yıl sezonda bir milyon 200 bin tonun üzerinde bir yaş çay üretimi bekliyor, yaklaşık 240 bin ton civarında da kuru çay üretimi hedefliyoruz" dedi.

"Aracıların önüne geçmenin yollarını geliştireceğiz"

Erdoğan, ÇAYKUR'un ve özel firmaların, sektörün gelişmesi için ortak akıl oluşturduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Geçmişte özel sektördeki bazı arkadaşlarımızın müstahsile (üretici) davranışında ve kuru çay satışında yanlışları olmuştu. Sektördeki belirsizlik herkesi olumsuz etkiliyordu. Sektörün sağlıklı döngüsü için alım sistemlerini değiştirdik. 2015 yılı içerisinde artık 1-2 yıllık alacak karşılığında yaş ve kuru çay satışları olmayacak. Vatandaş, makul zamanlarda yaş çay satışını yapacak ve kısa dönemde ödemeler gerçekleşecek"

ÇAYKUR'un belirlediği taban fiyata yakın bir rakamda özel sektörün kendine bir yer belirleyeceğini belirten Erdoğan, "Yaş çay satışında araya çok fazla kişi girdiği zaman kaybeden üretici oluyor. Bu yıl aracıların önüne geçmenin yollarını geliştireceğiz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap