7 °C

Anneler Günü'nün galibi cep telefonları oldu

Anneler Günü nedeni ile toplam 839 ürün için ilan veren teknoloji marketleri ve hipermarketler, promosyon çalışmalarının karşılığını aldı.

Anneler Günü'nün galibi cep telefonları oldu

İSTANBUL - OPR Araştırma Hizmetleri şirketinin lisanslı bir ürünü olan SPV© - Smart Promo View©, perakende sektörünün Anneler Günü'ne yönelik gerçekleştirdiği basılı promosyon çalışmalarını araştırdı. Nisan ayının son haftasından 12 Mayıs'a kadar geçen süreyi kapsayan araştırmada; 'Anneler Günü' temalı 65 basılı promosyon yayımlandığı tespit edildi. Perakende sektörünün 23'ü broşür, 42'si ise gazete olmak üzere toplam 839 ürün ilanı verdiği Anneler Günü'nde tüketiciler teknoloji marketleri ve hipermarketlere akın etti. 50 farklı model için 134 ilanın verildiği cep telefonları Anneler Günü'nün promosyon şampiyonu oldu. Cep telefonları için uygulanan indirim oranının yüzde 19.2 olduğu tespit edilirken, ortalama indirimli cep telefonu fiyatının ise 759 TL olduğu belirlendi.

2'nci sırada TV, 3'üncü sırada elektrikli süpürge var

SPV© verilerine göre; 839 ilanın yüzde 32'sini 'Küçük Ev Aletleri' kategorisi oluştururken, bu kategoriyi yüzde 25'lik pay ile 'Telekom' takip ediyor. Ürün grubu bazında yüzde 16'lık oran ile 'Cep Telefonu' en büyük payı alırken, yüzde 12'lik pay ile 'Televizyon' 2'nci, yüzde 10'luk pay ile 'Elektrikli Süpürge' ise 3'üncü sırada yer alıyor. 

Teknosa basılı promosyonda en aktif teknoloji marketi

Teknoloji marketleri ve hipermarketler içerisinde en fazla basılı promosyonu yüze 27 oranıyla Teknosa yaparken, bu sırayı yüzde 14'lük oranı ile Bimeks ve yüzde 13'lük oranı ile CarrefourSA takip ediyor. Basılı promosyonlarıdaki en yüksek ortalama indirim oranı  yüzde  32.7 ile Teknosa'da görülürken, bunu yüzde32.1 oranı ile Gold Bilgisayar, yüzde 28.1 oranı ile Bimeks izliyor.

En yüksek pay Samsung ve Philips'de

SPV© verileri markalar bazında incelendiğinde, basılı promosyonlarda en büyük payı Samsung'un aldığı gözleniyor. Özellikle, 'Cep Telefonu' ve 'Televizyon' ürün gruplarında öne çıkan Samsung'un toplamdaki payı yüzde 21. Samsung'u takip eden Philips ise toplamda yüzde 9'luk paya sahip iken 'Küçük Ev Aletleri' kategorisindeki payı yüzde 23 olarak gerçekleşti. Küçük Ev Aletleri' kategorisinde Philips'i Arzum ve Fakir markaları takip ediyor.

SPV© ARAŞTIRMA SONUÇLARI 
  
Kategori Bazında  
  
KategoriOran %
Küçük Ev Aletleri32
Telekom25
Tüketici Elektroniği15
Bilgi Teknolojileri10
Beyaz Eşya9
Dijital Görüntüleme9
  
Ürün Bazında 
  
ÜrünOran %
Cep Telefonu16
Televizyon 12
Elektrikli Süpürge10
Tablet Bilgisayar9
Dizüstü Bilgisayar9
Fotoğraf Makinesi9
  
  
Market Bazında 
  
Market AdıOran %
Teknosa27
Bimeks14
Carrefour13
Kipa10
Electro World7
Metro7
Real6
Media Markt5
Gold Computer5
Darty3
Saturn3
  
  
Küçük Ev Aletleri Bazında 
  
Marka AdıOran %
Philips23
Arzum10
Fakir10
Tefal9
Braun7
Rowenta6
Fantom5
King4
Homend3
Felix3
Sinbo3
Arnica2
Diğerleri15

 

opr_logo_motto_pink.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap