BİSİAD, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüme odaklandı

BİSİAD Başkanı Dağhan Uzgur, dernek olarak mesleki eğitim, endüstri 4.0, dijital dönüşüm ve bilişim sektörü konusunda farkındalık yaratılması konularında gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ESRA ÖZARFAT
BURSA - Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Üyelerin katıldığı toplantıda Bakan Dağhan Uzgur, derneğin 3 aylık faaliyetlerini anlattı. Mesleki eğitim, endüstri 4.0, dijital dönüşüm ve bilişim sektörü konusunda farkındalık yaratılmasına önem verdiklerini belirten Uzgur, çeşitli sektörlerle dijital dönüşümü bir araya getirecek konular hakkında toplantılar düzenlediklerini aktardı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol kapsamında ‘Mesleki Eğitimde Eğiticilerin Eğitilmesi’ projesine başladıklarını ifade eden Dağhan Uzgur, liselerde paneller düzenleyip eğitimler vermeye başladıklarını hatırlattı. Uzgur, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un katılımıyla imzaladığımız bu protokol BİSİAD’ın başarısıdır. İlimiz ve ülkemiz için hayırlı olacağına inanıyoruz. Mesleki okullarda ve üniversitelerde panellere devam edeceğiz. Gittiğimiz her yerde bilişimi özendirmeye, endüstri 4.0’ı anlatmaya gayret ediyoruz” dedi.

ULUTEK Teknoloji Buluşmaları adı altında etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getiren Dağhan Uzgur, burada bilişim sektöründe standartlar ve bu standartların uygulanış amacı, yeni nesil şirket yönetimi, kişisel verilerin korunması gibi konuları ULUTEK’te masaya yatırdıklarını anlattı.

KOSGEB Bursa İl Müdürü Erkan Güngör ile üyeleri bir araya getirerek ‘İmalat Sanayi Hedefli Dijitalleşme’ konusunda bilgiler aldıklarını aktardı. Uzgur bu konunun önemine işaret ederek şunları söyledi: “Bilişim sektöründe olan bizlerin imalat sanayi ile birlikte geliştireceği projelere KOSGEB tarafından hibe destekler var. Burada önemli olan yapılacak çalışmaların imalat sanayinde dijital dönüşüme ön ayak olması, bir süreci hızlandırması gerekiyor. Bu destekler sektörümüz için oldukça önemli.”

Toplantıda söz alan BİSİAD ve Behrud Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Turan Almammadov da firma olarak yazılım ihracatına odaklandıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Bilişimciler olarak bu yılı yazılım ihracatı yılı ilan etmeliyiz. Türkiye’de çok değerli mühendisler, çok değerli bilişim insanları var. Ülkemizde hem dernek hem de şirketlerimiz olarak bilişim eğitiminin önemine vurgu yapan çalışmalar yapmalıyız.”

Etiketler