Global kripto para piyasaları küçülüyor, Türkiye’deki işlem hacmi artıyor

Türkiye’deki yatırımcıların yerli kripto para platformlarındaki işlem hacmi son 1 haftada yüzde 72, son 1 ayda ortalama yüzde 37 arttı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME


Ocak 2018’den bu yana yüzde 82 oranında değer kaybeden kripto para piyasası, yalnızca son bir haftada 65 milyar dolardan fazla eridi. Birçok kripto para birimi çift haneli değer kaybederken, Türkiye’deki yatırımcıların yerli kripto para platformlarındaki işlem hacmi son 1 haftada yüzde 72, son 1 ayda ortalama yüzde 37 arttı.

Piyasalardaki hareketliliği analiz eden uluslararası kripto para işlem platformu Bitmarex, son 1 ayda %35 küçülen küresel kripto para piyasalarının hacminin 145 milyar dolara gerilediğini açıkladı. 2018 Ocak ayıyla kıyaslandığında ise kayıp yüzde 82’ye ulaşıyor. Globaldeki düşüş trendindin aksine Türkiye’deki yerli kripto para platformlarındaki işlem hacmi, son 1 haftada %72 yükselirken, 1 aydaki toplam artış ortalama %37 oldu. Piyasa hacmine göre en değerli 100 kripto para birimini inceleyen Bitmarex’in çalışması, ilk 100’de yer alan kripto para birimlerinden yalnızca dördünün son bir haftada değer kaybetmediğini ortaya koydu. Bunlar, stabil kripto para (stablecoin) olarak adlandırılan çoğunluğu dolara endeksli kripto paralar oldu: True USD (TUSD), USD Coin (USDC), Paxos (PAX) ve Dai (DAI). Bitcoin Cash’deki çatallanma sonucunda, en büyük değer kayıplarından biri Bitcoin’de (BTC) yaşandı. Geçtiğimiz hafta 6.350 dolar seviyelerinde olan Bitcoin, 21 Kasım 2018 itibarıyla 4.450 dolara kadar geriledi. Bir haftada değerinin üçte birini kaybeden kripto para birimi kan kaybetmeye devam ediyor. Kripto para piyasalarındaki ani değerli kaybını değerlendiren Bitmarex Kurucu Ortağı Bünyamin Yavaş, şunları aktardı:

“Sene başından beri piyasalara hakim olan stresin bir türlü dağılamamasına ek olarak; Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan olumsuz açıklamalar ve Çin kripto para borsalarında yaşanan hırsızlık vakaları, düşüşü hızlandırdı. Ayrıca Bitcoin Cash’in iki ayrı para birimine bölünmesinin diğer para birimlerini istikrarsızlaştırabileceği endişeleri de satışları artırdı. Kripto para piyasalarındaki olumlu ya da olumsuz kararsızlıkların dengeli bir hal almasını sağlamak, sanıyoruz ki yasal düzenlemeler yapılmadan pek de mümkün olmayacak.”

Etiketler