17 °C

Ünlü isimlerin Twitter hesapları ele geçirildi

Aralarında eski ABD Başkanı Obama, Microsoft'un kurucusu Gates, Tesla'nın Üst Yöneticisi Musk, milyarder iş adamı Bloomberg ve rap şarkıcısı West'in de aralarında bulunduğu ünlü isimlerin Twitter hesapları ele geçirildi.

Ünlü isimlerin Twitter hesapları ele geçirildi

Twitter, bilgisayar korsanlarının ABD başkanlık adayı Joe Biden, televizyon yıldızı Kim Kardashian, eski ABD Başkanı Barack Obama ve milyarder Elon Musk gibi ünlü isimlerin hesaplarını dijital para talep etmek için ele geçirdiğini açıkladı.

Twitter, şirketin iç bilgisayar sistemlerine erişimi olan çalışanlarının "bu erişimi doğrulanmış hesaplar da dahil olmak üzere çok sayıda görünürlüğü olan hesabı ele geçirmek ve onların adlarına paylaşım yapmak için kullanan" bilgisayar korsanları tarafından başarıyla hedeflendiğini söyledi.

Şirket, "Başka hangi kötü amaçlı etkinlikleri gerçekleştirmiş olabileceklerini veya hangi bilgilere erişmiş olabileceklerini inceliyoruz ve bilgi edindikçe daha fazlasını burada paylaşacağız" dedi.

Twitter, emsali görülmemiş bir adım atarak geçici bir süre için bazı doğrulanmış hesapların birkaç saat mesaj göndermesini engelledi. Sadece, güvenli olduğundan emin olduğunda erişimi açacağını ifade etti.

Dijital paraların halka açık defter kayıtları, korsanların 100,000 dolardan fazla kripto para elde ettiğini gösterdi.

Twitter'ın hisseleri kapanış sonrası işlemlerde %5'e yakın geriledikten sonra kayıplarını telafi etti.

Twitter kontrolü ele almakta zorlandı

İhlalin ardından Twitter'in en büyük kullanıcılarından bazılarının hesaplarının kontrolünü yeniden almakta zorlandığı görüldü.

Örneğin, Tesla'nın CEO'su milyarder Elon Musk'ın hesabından kripto para talep eden bir paylaşım kaldırıldı. Ancak bir süre sonra bir yenisi ortaya çıkarken sonrasında bir yenisi daha paylaşıldı.

Ele geçirilen diğer büyük hesaplar arasında: rap müzik yapan Kanye West, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, yatırımcı Warren Buffett, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, Uber ve Apple gibi şirketlerin resmi hesapları var. Kripto para borsası birkaç kuruluşun hesabı da hacklenenler arasında yer alıyor.

Pek çok uzmana göre bu olay Twitter'in siber güvenliğine dair soru işaretleri doğuruyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap