18 °C

ABD'den Türkler'e yatırım çağrısı

Çin'e alternatif arayan Amerikalı satın alma yöneticileri Türk firmalarını hazır giyim pazarında görmek istiyor

ABD'den Türkler'e yatırım çağrısı

İSTANBUL - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), ABD'de kaybedilen pazarı yeniden kazanmak için çalışmalarına hız verirken, Las Vegas-Magic Show yetkilileri Türkiye'nin Çin'e alternatif arayan ABD'ye yatırım yapması için doğru zaman olduğunu dile getiriyor. 

İHKİB açıklamasına göre, ABD'nin önde gelen moda ve hazır giyim fuarı Las Vegas-Magic Show'un Başkanı Christopher Griffin ve Uluslararası Satış Müdürü Bob Berg, Birliğin davetiyle geldikleri İstanbul'da ABD pazarındaki fırsatları anlattı. Toplantıya 100'ün üzerinde firmanın üst düzey temsilcisi katıldı. 

Verilen bilgiye göre, Griffin, ABD pazarında Çinli firmalara karşı rekabet avantajının sırlarını aktararak, pazara ilişkin ipuçlarına değindi. Griffin, Türk hazır giyim, deri konfeksiyon ve ayakkabı sektörünün ABD'de büyük şansa sahip olduğunu dile getirerek, katılımın yoğunluğundan etkilendiklerini ve memnuniyet duyduklarını söyledi.   

Türkiye'nin geçen yıl ABD'ye 384 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydeden Griffin, "Türkiye, Amerikan pazarından yeterince istifade edemedi. Bu yüzden tam da zamanı diyoruz. Çin'e alternatif arayan Amerikalı satın alma yöneticileri Türk firmalarını görmek istiyor. Bunun yanında, bu fuarın Amerika pazarıyla sınırlı görülmemesi gerek. Organizasyona birçok ülkeden satın alma yöneticileri ve ziyaretçiler geliyor. Avrupalı üst düzey markalar gelip bir Japon veya Kanadalı alıcıyla el sıkışabiliyor" ifadelerini kullandı. 

Las Vegas-Magic Show Uluslararası Satış Müdürü Bob Berg de ABD pazarında tüketicilerin satın alma profillerine ilişkin bilgiler paylaşarak, Türkiye'nin, yaşanan ekonomik krizi geride bırakan ABD'ye ihracat yapması için doğru zaman olduğuna işaret etti. ABD açısından Çin'e alternatif aradıklarını vurgulayan Berg, birtakım bölgesel gelişmeler, yerel pazarların gelişmesi ve artan maliyetler karşısında Çin'in düşüşe geçtiğine dikkati çekti. 

"ABD ve AB serbest ticaret anlaşması yaparsa kesinlikle dışarıda kalmamalıyız" 

İHKİB'in AB, ABD, Uzakdoğu Ülkeleri ve Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Özkan Karaca ise ABD'nin önemli fuarlarına milli katılım yapmanın yanında, New York, Toronto, Los Angeles ve Charlotte'a ticaret heyetleri düzenlemek için "kolları sıvadıklarını" aktardı. 

Türkiye'nin dünyanın altıncı, Avrupa'nın ikinci büyük hazır giyim ihracatçısı olduğunu belirten Karaca, şunları kaydetti: 

"Türkiye, örme grubunda dünya üçüncüsü, denim ve çorapta ise dünya ikincisi konumunda bulunuyor. 2007 sonuna kadar yüksek seyreden ABD ihracatı, kotaların kalkması ve doların değer kaybetmesiyle düştü. Son aylarda ise doların değer kazanmasıyla yeniden Türkiye'nin şansı arttı. Ekonomi Bakanlığımızın ABD'yi 'Hedef Pazar Ülkeleri' içine alması, bu ülkeler için fuar desteklerini yüzde 70'e çıkarması ve her firmadan 3 kişinin uçak biletini karşılaması bizi cesaretlendirdi. Bu doğrultuda, fuar ve ABD pazarıyla ilgili bilgi almak için Magic Show Fuarı'nın en önemli yetkililerini İstanbul'a davet ettik." 

Karaca, son günlerde AB'nin en güçlü ekonomileri için bile daralma tehdidinin tartışıldığına dikkati çekerek, böylesi bir ortamda dünyanın en büyük pazarı olan ABD'ye ihracatın artırılması gerektiğini savundu. 

Bazı hammaddeleri dolar bazında temin ettiklerine işaret eden Karaca, bu durumun AB ülkelerine yapılan ihracatta kar oranını düşürdüğünü dile getirdi. 

Karaca, rakiplerin dolar bazında satış yapmasının, paritenin dolar lehine yüzde 15 civarında yükselmesine bağlı olarak aradaki fiyat farkını azalttığını kaydederek, "Bu dönemde tüm hazır giyim firmalarını ABD'de boy göstermeye davet ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Ekonomi Bakanlığımız olmak üzere yetkililere sesleniyorum; ABD ve AB serbest ticaret anlaşması yaparsa kesinlikle dışarıda kalmamalıyız, şimdiden gerekli girişimlere başlamalıyız" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap