6 °C

Türk firmalar İran'a çıkarma yapacak

Türkiye'deki hazır giyimciler 1-4 Şubat 2015 tarihleri arasında Tahran'da ilk kez düzenlenecek, 'Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı'na hazırlanıyor

Türk firmalar İran'a çıkarma yapacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 1 Ocak 2015'te İran ile Türkiye arasında Tercihli Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe gireceğini belirterek, "Bu durumun avantajını gören markalarımız şimdiden 1-4 Şubat 2015 tarihleri arasında Tahran'da ilk kez düzenleyeceğimiz Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı'nda yerlerini ayırttı" dedi. 

Çağlar, yazılı açıklamasında, 1-4 Şubat 2015 tarihleri arasında Tahran'da ilk kez düzenleyecekleri Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı'nda yerlerini ayırttığını, İran'daki fırsat kapısını aralamak için firmaların acele etmesi gerektiğini söyledi. 

Bu ilginin uluslararası konjonktürde İran'la ilgili yaşanan gelişmelerle doğrudan bağlantılı olduğunu vurgulayarak, son aylarda İran'a yönelik ambargonun da gevşemeye başladığına işaret etti. 

Türkiye'yi de olumsuz etkileyen bu yaptırımlar tamamen kalktığında komşu İran'ı muazzam gelişmeler beklediğine dikkati çeken Çağlar, "İran kabuğunu kırarken, hem İran'daki hem de dünyadaki konjonktürden yararlanmamız şart. 2023 hedeflerimiz için İran stratejik nitelikli bir ticari ortağımız olacak" değerlendirmesini yaptı.  

İran ile ticarette kritik iki gelişme yaşandığını belirten Çağlar, şunları kaydetti: 

"Bu gelişmelerin ilki Sayın Cumhurbaşkanımızın İran ziyaretinde İran Ticaret Bakanı ile birlikte Ocak ayında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması. Bu anlaşma çok kısa bir süre sonra; 1 Ocak 2015'te yürürlüğe giriyor. Tercihli ticaretle birlikte hazır giyimde uygulanan yüzde 100'lük gümrük vergisi yüzde 40'a düşecek. Diğer kritik gelişme ise İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasındaki nükleer müzakerelerin 30 Haziran 2015'e kadar uzaltılması. Bu süreçte İran'a yönelik ambargo esnetildi. Güven tazeleme aşamasında problemler yaşanmazsa, anlaşma kalıcı hale gelecek ve yaptırımlar daha da gevşeyecek. Çok açık ki bu iki gelişme İran ile ticari ilişkilerimizde yepyeni bir dönemin kapısını aralıyor. Bu iş birliği fırsatını çok iyi değerlendirmeliyiz." 

'Türkiye'nin İran'da en şanslı olduğu sektörlerden biri hazır giyim'

İbrahim Çağlar, Tercihli Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul Ticaret Odası'nın 1-4 Şubat 2015'te Tahran'da düzenleyeceği Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı'nın büyük bir fırsat olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin şu anda İran'da en şanslı olduğu sektörlerin başında hazır giyim geldiğini belirten Çağlar, "Tekstil ve hazır giyim, Türkiye'nin en önemli ihracat sektörü. Bu sebepler İTO'nun Tahran'da ilk kez düzenleyeceği bu fuara katılmanın önemini daha da artırıyor. Türk iş dünyası olarak 2015'te İran pazarında aktif olmalıyız. İran'ın hazır giyim pazarına Türkiye imzasını atmanın tam zamanı. Fuara firmalarımızın gösterdiği büyük ilgi de bunu kanıtlıyor. Önümüzdeki yıllarda komşumuz kalkındıkça ticaretimiz daha da gelişecek" ifadelerini kullandı. 

İTO'nun Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı; Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BATİAD), Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD), Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD), Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), Türkiye Triko Sanayicileri Derneği'nin (TRİSAD) iş birliğiyle gerçekleştirilecek. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.