9 °C

TOP300’de Kalyon yerini korudu İtalyan Salini, 23. sıradan listeye girdi

Kalyon İnşaat toplam değeri 23.5 milyar lirayı bulan 18 sözleşmeyle ENR Türkiye, TOP300 – 2019 listesinde birinci sırasındaki yerini korudu. Bir basamak yükselen Kolin ikinci sırada, yine bir basamak yükselen Cengiz üçüncü sırada, Makyol dördüncü, Özgün Yapı da beşinci sırada yer aldı.

TOP300’de Kalyon yerini korudu İtalyan Salini, 23. sıradan listeye girdi

İbrahim EKİNCİ

ENR Türkiye, TOP300 – 2019 listesini açıkladıKalyon İnşaat toplam sözleşme değeri 23.5 milyar lirayı bulan 18’le listenin birinci sırasındaki yerini korudu. Bir basamak yükselen Kolin ikinci sırada, yine bir basamak yükselen Cengiz üçüncü sırada, Makyol dördüncü, Özgün Yapı da beşinci sırada yer aldı. ENR tablosuna göre 2019’da 56 şirketin aldığı iş toplamı 1 milyar lirayı aşıyor. Bilindiği gibi ENR’nin TOP300 listesinde, içinde bulunduğumuz yıl dahil son 5 yıl içinde tek seferde 100 milyon lira üzeri bedel ile yapım sözleşmesi imzalayan firmalar giriyor. Son 5 yılı kapsadığı için de en son yıl alınan yeni işler, o yılın sıralamalarını değiştiriyor. Kalyon, Kolin, Cengiz, Makyol, Özgün, IC İçtaş, Gelermak, Astur, Özaltın, YSE Yapı, ilk 10’da genellikle yer alan firmalar olarak öne çıkıyorlar. Doğuş İnşaat 2017’de ilk 10 içindeydi. Bu yıl 12’inci sıraya gerilemiş görünüyor. Şenbay Madencilik de 2017’de ilk 10 içindeydi. Bu yıl 16’ncı sıraya gerilemiş gözüküyor. YSE Yapı, Atis Asfalt, Yapı ve yapı İnşaat, son birkaç yıl sıralamada hızlı yükselen firmalar arasında.

Listenin ilk 5’inde yer alanlar, aynı zamanda iş tutarları 10 milyar liranın üzeri olan firmalar. Bu firmaları liste başına taşıyan işler arasında İstanbul Havalimanı’na bağlantı metroları, diğer İstanbul metro projeleri, Ankara-İzmir hızlı tren projesi, Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı, doğalgaz depolama işi var. İlk 5 içinde yer alan Özgün Yapı’nın en büyük işleri Havalimanı-Halkalı Metrosu, Sapanca-Geyve Hızlı Tren Hattı, Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı. Bu işlerde farklı firmalarla ortaklıkları bulunuyor.

Salini, Astaldi hisselerini aldı mı?

Önceki iki yıl listede olmadığı halde bu yıl listeye giren firmalar arasında biri dikkat çekiyor; genel listenin 23’üncü sırasında, yabancı firmaların ise birinci sırasında yer alan Salini İmpregilo! 3.2 milyarlık iş ile listeye bu yıl ilk kez girmiş. Bu firma, Türkiye’ye yabancı değil. 2014’te 260 milyon euro yatırım öngören bir hidroelektrik santrali ihalesi almıştı. Gaziantep Şehir Hastanesi işinde de Kayı Holding ile ortaklığı açıklanmıştı. Kolin ile bir şirkette ortak. Ancak Salini’yi ENR TOP 300 – 2019’a sokan bu işler değil. Salini’nin, Türkiye’de KÖİ projelerinde ortaklığı bulunan diğer İtalyan Astaldi’’nin varlıkları ile ilgilendiğine ilişkin haberler çıkmıştı. 2017 ve 2018’de listede bulunmayan Salini’nin 3.2 milyarlık işle bu yılın listesine girmesi, YSS Köprüsü gibi bazı işlerde hisse almış olabileceğini düşündürüyor. Bu konuda bir açıklama yapılmadı.

ASL hızı yükseldi

Bu yıl ENR listesinde çarpıcı bir yükseliş gösteren firmalardan biri ASL İnşaat. Bu firma 2017 listesinde 126’ncı, 2018 listesinde 165’inci sıradaydı. Bu yıl 31’inci sıraya yükseldi. Sözleşme bedeli 2.7 milyar lira olan 6 önemli işi gözüküyor. 2012’de kurulmuş, genç bir firma. Hakkari merkezli gözüküyor. İsmail Kaykusuz ve Mustafa Tuncer ortaklığı olan firma, kamu projelerinden iş alıyor. Mevcut 6 işinden en büyüğü Gaziray projesinin bazı kısımlarını içeren 976 milyonluk TCDD işi ile, İstanbul Finans Merkezi kapsamındaki 720 milyon liralık iş. Diğer işleri de KGM, İSKİ, İBB projeleri.

Daha önceki yıllar listede bulunmayan, bu yıl ise ilk 100 içinde yer alan, dolayısıyla listeyene hızlı bir giriş yapan firmalar da şunlar: Salini, RYS inşaat, Sembol Uluslararası Yatırım, Yeni Yapı, Simtay İnşaat ve Pekerler İnşaat.

İşte Türkiye'nin en büyük 100 inşaat şirketi:

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap