20 milyon turisti bekleyen tehlike

Bu yıl 20 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan 2 bin gezi teknesinin yüzde 95'i ya sigortasız ya da uygun şekilde sigortalanmamış. Olası bir kazada yolcu, mağduriyetini gideremeyeceği gibi, işletme de faaliyetini sürdüremez hale gelebilir. (Muhammed Kafadar)

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MUHAMMED KAFADAR

Türkiye bu yıl rekor sayıda turist ağırlamaya hazırlanırken bunun tur teknelerine olan talebe de yansıması bekleniyor. Bu noktada sigorta tarafındaki yetersizlikler hem tekne işletmecilerini hem de turistleri sıkıntıya sokabilir. Olası bir kazada işletmeci çok yüksek tazminatlarla karşı karşıya kalacakken, mağdur da zararını tam anlamıyla tazmin etmekte zorlanacak.

Türkiye'de 2 bin kadar turistik amaçlı gezi teknesi bulunduğu ve bu yıl yerli yabancı 20 milyon turistin teknelerde ağırlanmasının beklendiği bilgisini veren Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, çoğu teknenin sigortasız olduğunu söyledi. Sigortası olanın da teminatlarının yetersiz kaldığını belirten Teker, sadece yüzde 5'inin uluslararası standartları karşılayabildiğini ifade etti.

Denizcilikte düşük hasar frekansına güvenen işletmecinin sigorta yaptırmaktan imtina ettiğini dile getiren Teker, buna karşın bir kazanın bile işletmeyi çalışamaz hale getirebilecek büyük finansal sonuçları olabileceğini vurguladı.

"Bir turist hayatını kaybetse işletmeci yok oluyor. Tur tekneleri uygun limitlerle sigortalı değil, teminatlar yetersiz. O da ne mağdura yetiyor ne de işletmeyi hukuki sorumluluktan kurtarıyor" diyen Teker, halbuki bu alanda sigorta primlerinin bir minibüsün sigortasına kıyasla daha yüksek olmadığını anlattı ve şöyle devam etti:

"100 yolcu taşıyan günlük gezi teknesinin 40 milyon dolarlık bir teminata ihtiyacı var. Bunun için ödeyeceği prim yıllık 1500 dolar. Herhangi bir hasarda sadece bir kişinin ölüm tazminatı 400 bin dolara kadar çıkıyor. Ancak, denize elverişlilik belgelerinde istenen sigortada üçüncü şahıslara karşı teminat limitleri belirtilmiyor. Seferlere katılan yolcular sigortalı görünse de tazminat limitleri yok. Herhangi bir olumsuzlukta yolcu hiçbir şekilde yasal haklarını temin edemiyor."

Bakanlıklar arası anlaşmazlık

Teker, düzenli bir hatta tarifeli sefer yapan Şehir Hatları, Dentur ya da İDO'nun aksine bu teknelere turizm teşvikleri kapsamında sigorta istisnaları verildiğini, bunun değişmesi gerektiğini söyledi.

Konunun iki farklı bakanlığın ilgi alanına girmesinden ötürü bir türlü çözülemediğini ifade eden Teker, "Turizm teşvik belgesini Kültür ve Turizm Bakanlığı düzenliyor, diğer taraftan teknelerin teknik yeterlilikleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sorumluluğunda" dedi ve ortada hukuki bir anlaşmazlık olduğunu belirtti. Teker, araya giren seçimler, bakan ve bürokratların çok sık değişmesinin bu sorunu çözümsüz bıraktığını söyledi ve ekledi:

"Bir musibet yaşanmadan otorite adım atmayacak gibi, örnek vermek gerekirse Kartal'daki binanın çökmesi gibi çok ölümlü bir hadisenin yaşanması mı bekleniyor?"

"P&I'ın zorunlu olması lazım"

Teşvik kanunundaki istisnaların yeniden düzenlenmesini isteyen Ufuk Teker, P&I sigortasının zorunlu olması gerektiğini söyledi. Türkiye'deki teknelerin başta yangına dayanıklılık olmak üzere teknik anlamda da yetersiz olduğunu kaydeden Teker, öte yandan kusurlu olsa da bu tekneleri sigortalamaktan geri durmayacaklarını, amaçlarının havuzu büyütmek olduğunu kaydetti. Teker, P&I sigortasının zorunlu olması halinde ise lisans almak isteyen işletmecinin teknik yeterlilikleri sağlamak zorunda kalacağını ifade etti.

Boğaz'da tehlike daha büyük

Bu arada İstanbul'da Boğaz turu yapan tekneler de söz konusu muafiyet kapsamında. Bu teknelerin yüzlerce kişi kapasiteli olduğu dikkate alındığında tehlike 20 kişi taşıyabilen Antalya, Muğla'daki guletlere kıyasla çok daha yüksek. Sigortalı oranının yüzde 5'te kaldığı düşünüldüğünde buradan sağlanan primlerin toplamı bile işletmecinin hatasıyla bir kişinin ölmesi durumunda ödenecek tazminata yetmiyor. Üstelik teknelerin çoğunlukla kusurlu olduğu da unutulmamalı.

*P&I sigortası, deniz aracı sahiplerinin; üçüncü kişilere, çevreye, personel ve taşıdıkları yüke karşı sorumluluklarını karşılayan bir sigorta türüdür.

Etiketler