12 °C

"250 karavan parkı yapılmalı"

Adria Türkiye Genel Müdürü Gencer, turizm gelirlerinde artış için karavan sektörüne odaklanılması gerektiğini, 250'ye yakın kamp alanı ihtiyacı olduğunu ifade etti.

250 karavan parkı yapılmalı

Karavan üreticisi Adria'nın Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gencer, turist sayısındaki toparlanmanın turizm gelirlerinde de yakalanabilmesi için karavan sektörüne önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de karavanlar için sadece 5 kamp alanı bulunduğu bilgisini veren Gencer, "İstanbul'da en az 3 tane kamp alanının olması gerekiyor. Yunanistan'a kadar gelen karavancı oradan geri dönüyor. Yunanistan'da 142, Hırvatistan'da 158, Fransa'da 2 bin 785 kamp alanı mevcut" diye konuştu.

"Türkiye'nin kişi başı turizm geliri hedefine ulaşması için bu gelirden mahrum kalmaması gerek" diyen Gencer, 250'ye yakın kamp alanı ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Gencer, "Yunanistan'a gittiğimde kamp alanı kirası, yakıt, alışveriş en az bir hafta için bin euro harcıyorum. Türkiye'nin turizm hedeflerine ulaşması için böyle gelirlere ihtiyacı var" görüşünü dile getirdi.

Öte yandan Türkiye'de karavan kiralamaya yönelik talep olduğunu ancak bu işin firmalarca yapılmadığını belirten Gencer, Türkiye'de yüzde 70'i yerli 5 bin karavan bulunduğu anlattı. Gencer ayrıca, Adria'nın 5 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini aktararak, şirketin yılda 20 bin karavan ürettiğini, Türkiye'de yılda 100 adetlik kota bulunduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap