Antalya'ya 3 milyon Rus turist bekleniyor

Rusya'nın Antalya Başkonsolosu Rogoza, bu sezon Antalya'ya 3 milyon Rus turistin gelebileceği yönünde öngörüde bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde gelinen son nokta ve Antalya özelinde turizm ve ticareti değerlendirdi.

Kriz öncesi dönemde Antalya'nın her yıl 3 milyondan fazla Rus turisti ağırladığını aktaran Rogoza, en iyimser tahminlere göre bu sezon da Rusya'dan 2.5- 3 milyon misafir beklendiğini söyledi.

Geçen mayıs ayında gerçekleşen üst düzey Türk-Rus görüşmelerinin sonuçlarının tarafların enerjik bir şekilde siyasi, ticari ve ekonomik, kültürel ve insani alanlardaki işbirliğini düzeltme isteklerini doğruladığını vurgulayan Rogoza, ilişkilerin düzelmesiyle Antalya ile ilişkilerin de aktif biçimde canlandığını kaydederek, "Kriz öncesi dönemde şehir her yıl 3 milyondan fazla Rus turisti ağırlıyordu. Üretilen tarım ürünlerinin üçte ikisini Rusya'ya ihraç ediyordu. Türk partnerlerimizle ortak amacımız karşılıklı kar temelinde çeşitli düzeylerde işbirliği sağlamaktır. Bunun için gerekli tüm koşullar mevcuttur" dedi.

Sene başından itibaren Antalya'yı 1 milyon Rus turistin ziyaret ettiğini dikkate alarak sene sonu sonuçları hakkında düşüncelerini paylaşan Rogoza, "Gerçekten, Akdeniz'in turistik merkezlerine gelen Rus turist hacmi 14 kat arttı. Sadece mayıs ayında Antalya'yı ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısı 500 binin üzerine çıktı. Antalya'ya bir ay içerisinde, neredeyse bir seneden daha fazla turist geldi. Bu Türk şehrine duyulan yüksek talebi ve popülaritesini gösteriyor. En iyimser tahminlere göre bu sezon da Rusya'dan 2.5-3 milyon misafir bekleniyor" yorumunda bulundu.

"Rus yatırımlar 2 milyar doların üzerinde"

Antalya'nın Rusya ve Türkiye'nin ticari ekonomik işbirliğindeki rolüne ilişkin de açıklamalarda bulunan Rogoza, "Şehrin potansiyeli turizm ve yüksek kaliteli tarım ürünleri ile sınırlı değil. Antalya kendinden emin bir şekilde yatırım için en cazip üç şehir arasında yer alıyor. Elimizdeki verilere göre, Antalya'nın turizm altyapısına yapılan Rus yatırımlar 2 milyar doların üzerinde. Son yıllarda Rus vatandaşları Türkiye'de yaklaşık 8 bin gayrimenkul satın aldı. Bunların çoğu Antalya, Alanya ve Kemer'de" diye konuştu.

"Rusya'nın varlığı sadece turizm endüstrisinde değil, aynı zamanda inşaat ve tekstil sanayi alanlarında uzmanlaşan kuruluşlar tarafından da olumlu karşılanıyor" diye devam eden Rogoza, "Bizim sermayemiz 400 şirket bünyesinde bulunuyor. Karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerine geçilmesini öngören ilginç projeler üzerinde çalışılıyor. Bu inisiyatifte Denizbank önemli bir rol oynuyor. Rus şirketler, başarıyla gelişen özel endüstri alanlarının deneyimlerine büyük ilgi gösteriyor. Bu işbirliği alanları iki taraftan da büyük talep görüyor ve bu ikili ticaret hacminin artırılmasına büyük katkı sağlayacaktır" açıklamasını yaptı.

Rus vatandaşların güvenliği

Antalya bölgesinde kendileri için öncelikli konunun tatile gelen Rus vatandaşlarının güvenliği olduğunu vurgulayan Başkonsolos Rogaza, şunları söyledi:  

"Bu amaçlar doğrultusunda konsolosluğumuz mevcut durumu değerlendirmemizi sağlayan yerel kolluk kuvvetleri ile temas içerisinde. Antalya yönetimi kendi eylemlerini kolluk kuvvetleri ve jandarma ile işbirliği içerisinde koordine ediyor, turistik yapıların ve kalabalık alanların güvenliğinin artırılmasına büyük önem veriyor. Bu eylemlerin ne kadar etkili olduğunu zaman gösterecektir. konsolosluğun deneyimlerine göre, Rus turistlerin çoğunluğu Türkiye'den evlerine olumlu düşüncelerle ayrılıyor. Fakat biz tabii ki kendi vatandaşlarımızı dikkatli olmaları, yurtdışındaki kurallara uymaları, geldikleri ülkelerin yasalarına, gelenek ve göreneklerine saygı duymaları konusunda uyarıyoruz. Maalesef tatilde istenmeyen olaylar, trafik kazaları ve kural ihlalleri olabiliyor. Konsolosluğumuz bu olaylar dışında da pasaportlarını ve diğer belgelerini kaybeden, hastalık sonucunda hastaneye kaldırılan vatandaşlara destek sağlıyor."

Bu konularda ilginizi çekebilir