13 °C

Dünya turizimcileri Kapadokya'da buluştu

Türkiye'nin, Travco/Trafalgar tarafından 2015 yılının destinasyon ülkesi ilan edilmesi dolayısıyla 19 ülkeden turizm firması yetkilisi Kapadokya'ya geldi

Dünya turizimcileri Kapadokya'da buluştu

NEVŞEHİR - Dünyada en büyük ve kapsamlı kültür turları düzenleyen tur operatörü grubu Travco/Trafalgar'ın, Türkiye'yi 2015 yılının destinasyon ülkesi ilan etmesi dolayısıyla 19 ülkenin çeşitli turizm firmalarından yöneticiler, Kapadokya'da bir araya geldi. 

Türkiye ve Kapadokya'nın tanıtımına katkı sağlamayı hedefleyen programa katılan yetkililer, Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi. 

Travco/Trafalgar'ın Türkiye turizm ortağı ve NEON Tur Yönetim Kurulu Başkanı Koray Edemen, gazetecilere yaptığı açıklamada, gruplarındaki firmaların bölgede 15 yıldır önemli sayıda konaklama yaptırdığını belirterek, "Travco/Trafalgar'ın yönetici ekibi, bu sene Türkiye'nin tanıtımına ayrıca öncelik gösterecek" dedi. 

Edemen, firmanın Türkiye'deki programlarının 2015 yılından itibaren ikiye katlanacağını ifade ederek, "Kişi ve program sayısı olarak önümüzdeki 3 yıl içinde firmamız üzerinden Kapadokya'ya gelen ziyaretçi sayısını 5'e katlayacağız. Turizm segmenti anlamında dünyanın en önemli firmalarından olan Travco/Trafalgar, ülkemize ve bölgemize çok büyük katkıda bulunacak" diye konuştu. 

Grubun, Türkiye'de birçok değişik bölgeyi önermelerine rağmen Kapadokya'yı tercih ettiğini dile getiren Edemen, Kapadokya'nın dünyada ender bulunabilecek tarih, sanat ve coğrafi güzellikleri dolayısıyla ilgi çektiğini vurguladı. 

Edemen, bu tür programları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nevşehir Valiliği'nin katkılarıyla yapabilme imkanı bulduklarını anlatarak, şöyle devam etti: 

"Bu olumlu destek devam ettiği sürece, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi bölgelerden gelecek ziyaretçilerin artacağına inanıyorum. Bölgedeki turizm ofislerinin daha faal çalışması da tanıtıma katkı sağlayacaktır. Bölgede turist akışının yanı sıra yatırım yapılması da isteniyor. Bu konudaki gerekli araştırmalar ise önümüzdeki aylarda daha yoğun şekilde gerçekleştirilecek." 

Firma temsilcileri, program çerçevesinde Göreme ilçesindeki bir at çiftliğinde at ve ATV turuna katılarak, vadileri gezme fırsatı buldu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.