31 °C

Kapadokya, 5 milyon turist hedefliyor

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Hedefimiz ülke genelinde 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir. Kapadokya'yı ziyaret eden turist sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz"

Kapadokya, 5 milyon turist hedefliyor

Nevşehir'de gerçekleştirilen "Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı"nda, peribacaları, kayadan oyma tarihi manastırları, mağara otelleri ve sıcak hava balon turlarıyla Kapadokya için turizmdeki yeni hedefler değerlendirildi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen çalıştayda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kapadokya'da turizmin daha nitelikli hale getirilmesi ve bölgeyi ziyaret eden turist sayısının artırılması için gayret gösterildiğini söyledi.

Bölgenin turizm alanında daha etkin hale gelmesi için üzerlerine düşeni yerine getireceklerini dile getiren Yayman, "Bundan kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Bölgenin, dünyanın farklı yerlerinden turistlerin ilgisini çeken, kültür, tarih ve doğayı bir arada barındıran bir turizm merkezi olduğunu vurgulayan Yayman, Kapadokya'nın tanıtım ve pazarlama modelinin yeniden ele alınacağını ifade etti.

Yayman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedefimiz ülke genelinde 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir. Kapadokya'yı ziyaret eden turist sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz. Japon, Çinli, İngiliz, Fransız, Alman ve İsveçliyi buraya çeken nitelikli bir Kapadokya var. Türkiye'nin turizmde 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Kapadokya'nın yeni bir anlayış, örgütlenme, tanıtım ve pazarlama modeliyle yapılandırılmasını amaçlayan çalıştay, daha sonra da farklı adımlarla sürdürülecek.”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de bölgenin tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına işaret ederek, "Dünyada başka bir Kapadokya yok. Burada günümüzden 10 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarih var. Bu bölgede insanlar, binlerce yıllık medeniyetlere el sürebilmenin heyecanını yaşıyor." dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap