21 °C

'OHAL'le çıkış yakalamak mümkün değil'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, turizmde yaşanan gelişmelere ilişkin, "sektör çabalıyor ama OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

'OHAL'le çıkış yakalamak mümkün değil'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizm sektörüne dair açıklamalarda bulundu.

Turizm açısından 2016'nın çok zor geçtiğini, AK Parti Hükümetinin yaşanan olumsuzluklar karşısında etkin ve hızlı önlem alamamasının faturayı büyüttüğünü söyleyen Budak, "Türkiye'nin içinden geçtiği süreç, turizm ve turizm gelirlerini daha da önemli hale getiriyor ama Hükümetin böyle bir derdi görünmüyor. Sektör çabalıyor ama bir yandan OHAL bir yandan başkanlık dayatması altında girişimler sonuçsuz kalıyor. OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil" dedi.

Yabancı turist sayısının geçen yıla göre yüzde 30 azalarak, 36 milyon 244 binden 25 milyon 352 bine gerilediğini, turizm gelirlerinde 9 milyar 357 milyon dolarlık kayıp ortaya çıktığını belirten Budak, Türkiye'ye gelen turist sayısında hemen her ülkeden azalma yaşandığını kaydetti.

Budak, turistlerin Türkiye'de yaptığı harcamanın 820 dolarlardan 700 dolara kadar gerilemesine rağmen turist sayısında bu kaybın yaşandığına dikkati çekerek, "Zaten 6 ay çalışabilen binlerce turizm emekçisi, iş bulamadı. Binlerce esnaf kepenk kapattı. Türkiye'nin ciddi bir döviz ihtiyacı var. Döviz kurunun yükselişinin durdurulamadığı bir süreçte, turizm gelirlerinde kayıpların sürmesi sorunları daha da ağırlaştıracak. OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil" diye konuştu.

Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin yeterli olmadığını söyleyen Budak, "Rusya ile barıştık, sorun kalmadı' yaklaşımı doğru değildir. Sadece Rusya pazarı ile yüzde 80-90 doluluk oranına ulaşılamaz. Türkiye'nin yüzde 40'lara varan kayıplar yaşadığı Avrupa pazarını yeniden kazanması gereklidir" ifadesini kullandı.

Turist sayısı 2016'da yüzde 30 azaldıTurist sayısı 2016'da yüzde 30 azaldı

2016 turizm istatistikleri açıklandı2016 turizm istatistikleri açıklandı

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap