8 °C

Şirket toplantıları Anadolu’ya kaydı

Büyük şehirlerde son aylarda yaşanan kaos ortamı ve darbe girişimi, şirket toplantılarını Anadolu’daki şehir otellerine kaydırdı

Şirket toplantıları Anadolu’ya kaydı

Büyük şehirlerde son aylarda yaşanan kaos ortamı ve darbe girişimi, şirket toplantılarını Anadolu'daki şehir otellerine kaydığını belirten Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Fercan Başkan, yurtdışından isen iptaller aldıklarınıi fade etti.

Geçen yıl ile kıyaslandığında, bu yılın ilk 7 aylık döneminde dolulukta yüzde 20 artış yaşadıklarını kaydeden  Başkan, şunları söyledi:

“Son aylarda ülke gündemini meşgul eden olumsuz olaylar nedeniyle, şirketler toplantıları, büyükşehirlerdeki oteller yerine; Anadolu’daki şehir otellerinde yapılmaya başladı. Firmalar, tesislerinin bulunduğu şehirlerde hem toplantılarını yapıyor, hem de toplantıya katılanlara işletmesini gezdirebiliyor. Özetle, otel olarak bu yıl, toplantı ve konaklama talebinde yoğun ilgi görüyoruz. Geçtiğimiz yıla oranla, doluluğumuzda yüzde 20 artış yaşamaktayız. Kayseri, toplantıların ve kongre turizminin, sayılı şehirlerinden birisi olmaya adaydır. Hem havayolu ulaşımının sıklığı ve diğer ulaşım alternatifleri; hem sahip olduğu tarihi, kültürel, gastronomi değerleri; hem de ticari potansiyeliyle turizmdeki yükselişini sürdürecektir” diye konuştu.

İşletmeler, kriz döneminde daha agresif çalışıyor

Ülkemizdeki işletmelerin kriz dönemlerinde daha agresif çalıştığını anlatan Fercan Başkan, konuşmasına söyle devam etti: “İşletmelerimiz, krizler ile mücadele etmeye alışkın. Hatta kriz dönemlerinde, ‘krizi fırsata çevirelim’ düşüncesiyle daha agresif çalışıyor. Aynı zamanda kriz sırasında işletmeler; iş süreçlerini daha verimli hale getirmek için süreçlerini yeni baştan ele alıyor, personelinin yetkinliklerini arttırmak için kurum içi eğitimleri arttırıyor, çözüm ortaklarını ve müşterilerini daha fazla ziyaret ediyor, sunduğu ürün ve hizmeti daha geniş kitlelere tanıtabilmek için pazarlama çalışmalarını arttırıyor. Geçmişte bir bölgeye 2 kere yaptığı ziyareti, kriz sırasında ikiye katlayabiliyor” diye konuştu.

‘Kalifiye insan kaynağı kaybedilmemeli’

Kriz dönemlerinde firmaların, kalifiye insan kaynağını kaybetmemesi gerektiğinin de altını çizen Fercan Başkan, “Birçok sektörlerde, kalifiye insan kaynağı sorunu her zaman vardır. Tam bu noktada, işletmelerin emek vererek yetiştirdiği kalifiye insan kaynağını, kriz var diye işten çıkartarak kaybetmesi, hata olabilecektir. Zira krizler, kalıcı değildir ve eninde sonunda geçer. Özetle, işletmelerin kalifiye insan kaynağını, elinde tutması önemlidir” dedi.  

Kriz dönemlerinde, “Birebir Pazarlama” önem kazanıyor

Kriz dönemlerinde “Birebir Pazarlama” nın önem kazandığını belirten Fercan Başkan, şunları kaydetti:  “Firmalar kriz dönemlerinde, dijital pazarlama yerine, birebir pazarlama yapmayı tercih ediyor. Müşterilerine ve iş ortaklarına daha fazla dokunmak için, ziyaretlerini ve telefon görüşmelerini arttırıyor. Karşılıklı iletişim kurmaya, önem veriyor. Ekonominin iyi olduğu dönemlerde, hedeflediği pazarlarda dijital pazarlama yapmayı seçiyor. Bu dönemde turizmciler olarak, özellikle yurtdışındaki kontaklarımızla telefonla, maille daha fazla iletişim kurarak, son günlerde Türkiye hakkında oluşan olumsuz önyargıların kalkmasına katkı sağlamayız” şeklinde konuştu. 

Kayseri’ye gelecek 100 Dubaili doktor; toplantısını Atina’ya kaydırdı

Darbe girişimi nedeniyle, yurtdışı pazardan iptaller aldıklarını ifade eden Fercan Başkan, şunları söyledi: “Dubai’den 100 kişilik bir doktor ekibinin bu yılki toplantısını, Eylül ayında, Kayseri’de otelimizde yapacaktık. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, organizasyonu yapan Dubaili firma 16 Temmuz tarihinde otelimizi arayarak, otelimizde yapılacak olan toplantıyı iptal ettiklerini açıkladı. Toplantıyı, Atina’da yapacaklarını söyledi” diye konuştu.  

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap