Turizmciler gözünü kayak merkezlerine çevirdi

Yılbaşı tatili ve yarıyıl dönemi yaklaşırken gözler kayak merkezlerindeki kar kalınlıklarına çevrildi.  Yazı durgun geçiren turizm firmaları ise tatilcileri çekmek için günlük 70 liradan başlıyan paket seçenekleri sunuyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EMRE ESER

Yılbaşı ve yarıyıl tatilinde yerli turisti çekmek için günlüğü 70 liradan bin liraya kadar çeşitli kampanyalar düzenleyen turizm firmalarını yoğun kar yağışı sevindirdi. Özellikle iç ve doğu kesimdelerde son günlerde etkisini  gösteren kar yağışı kayak merkezlerinde kar kalınlıklarını önemli ölçüde yükseltti.

2011 kışında yetersiz olan kar yağışı nedeni ile kayak merkezlerinde yeterli ölçüde kar birikmemiş ve oteller sezonu büyük ölçüde boş geçirmişti. Bu sene ise başta Kartalkaya, Kartepe, Uludağ, Sarıkamış ve Erciyes olmak üzere çoğu kayak merkezinde kasım sonu itibari ile birikmeye başlayan kar miktarı yarım metreyi aşmış durumda. Kartalkaya'da 140 cm olan kar kalınlığı Kartepede 125 cm, Uludağ'da ise 90 cm olmuş durumda.

İster günübirlik ister konaklamalı

Kayak merkezlerinde kar birikiminin bu yıl erkenden sağlanmasını fırsat bilen turizm firmaları ise yerli turiste sundukları çeşitli paketler ile otelleri doldurmaya çalışıyor. Firmaların düzenledikleri kampanyaların başında günübirlik olan ve fiyatı 70 liradan 180 lirada kadar çıkan turlar geliyor.

Yarıyıl tatilinde oteller dolabilir

Konaklamalı paketlerde ise fiyatlar gecelik 180-200 liradan başlayıp bin lirayı aşabiliyor. Kayak merkezlerinde yoğunluğun yılbaşı tatili ile başlaması beklenirken sömestre döneminde ise otellerdeki doluluk oranının yüzde yüzü bulması bekleniyor.

 İşte kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları:

Kartalkaya                          140  cm

Kartepe                               125  cm

Uludağ                                  90    cm

Palandöken                         75    cm

Erzurum Konaklı                 75    cm

Bitlis Nemrut                       70    cm

Ilgaz-Doruk                          60    cm

Sarıkamış                             55    cm

Ilgaz-Yıldıztepe                   55    cm

Erciyes                                  50    cm

Yıldızdağı                             50    cm

 

Karda nasıl araç kullanılır?Karda nasıl araç kullanılır?

 

Etiketler