21 °C

Turizmde yaz sezonu bereketli geçti

Dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında ilk 5'e girmeyi hedefleyen Türkiye'ye, temmuz ayında gelen yabancı turist sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,52'lik artış görüldü

Turizmde yaz sezonu bereketli geçti

ESKİŞEHİR  - "Bacasız sanayi" olarak adlandırılan turizmde, dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında ilk 5'e girmeyi hedefleyen Türkiye'ye, temmuz ayında gelen yabancı turist sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,52'lik artış görüldüğü bildirildi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy,  2014 yılının Türk turizmi açısından iyi geçmesini bekledikleri bir yıl olduğunu söyledi.

Şu ana kadar gelen verilerin beklentileri haklı çıkaracak yönde geliştiğini belirten Ulusoy, şöyle konuştu:

"Yılın ilk aylarında yaşanan artış oranı yaz sezonunun gelmesiyle daha üst seviyelere yükseldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, temmuz ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 13,52'lik bir artışla 5 milyon 214 bin 519 kişiye ulaştı. 2014 yılının ocak-temmuz döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 6,84 oranında artarak 20 milyon 452 bin 740 kişiye ulaştı. 2014 yılının ilk 6 ayında ise elde edilen turizm geliri 13 milyar 783 milyon 811 bin dolar alarak gerçekleşti."

"Ekonomiye ciddi oranda katkısı olduğu görülmektedir"

Ulusoy, turist sayısında ve turizm gelirlerinde ciddi oranlarda artış yaşandığını belirterek. "Bu yıl sonu itibariyle ülkemize gelecek toplam turist sayısının 42 milyon ve toplam turizm gelirinin ise 35-36 milyar dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Geçen yıl Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 39 milyon 226 bin 226 kişi, turizm gelirinin ise 32 milyar 308 milyon 991 bin dolar olarak gerçekleştiğini anımsatan Ulusoy, "2013 yılında turizm gelirleri ihracat gelirlerinin yüzde 21,3'ünü ve turizm giderlerinin ise ithalat giderlerine oranı yüzde 2,1'dir ve dış ticaret açığının yüzde 32.4'ünü kapatmıştır. Ekonomiye ciddi oranda katkısı olduğu görülmektedir. Turizm sektöründe elde edilen gelirin ekonomiye katkısının bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da artarak devam edeceği kanısındayız" ifadelerini kullandı.